Σπουδαία εμφάνιση του Άθλου Αλεξάνδρειας στην Κατερίνη! (βαθμολογία)

Ευρεία νίκη για τον Άθλο Αλεξάνδρειας στην Κατερίνη, σε ματς που έριξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής στην Α ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας εμφανίστηκε αποφασισμένος για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα και το έδειξε από το πρώτο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, έπαιξε κατά διαστήματα ωραίο μπάσκετ κι έφτασε σε μία δίκαιη νίκη επί των λείψανδρων Πανθήρων, των οποίων η μαχητικότητα δεν αποδείχθηκε αρκετή.

Όπως αναφέρει το Katerinisport, η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Άθλο Αλεξάνδρειας να προηγείται με 0-7 στο 2’ 22”. Τρία δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο η διαφορά έφτασε σε διψήφιο επίπεδο (3-14) και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 18-26.

Ο φιλοξενούμενος συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμά του, το οποίο έφτασε στους δεκατρείς πόντους (22-35) στο 13’ 09”, με τους Πάνθηρες να τρέχουν ένα επιμέρους 12-4 και να μειώνουν σε 34-39 στο 17’ 09” και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 41-48 υπέρ του Άθλου Αλεξάνδρειας.

Στο 25’ 57” οι παίκτες του Βασίλη Αγγέλη ξέφυγαν εκ νέου, με 48-58 και με 50-63 (27’ 31”) κι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 52-68.

Με τη διαφορά να φτάνει στους είκοσι πόντους (54-74) στο 31’ 47” το υπόλοιπο της αναμέτρησης εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με την ομάδα της Ημαθίας να φτάνει στη νίκη με το τελικό 68-96.

Διαιτητές: Γρηγοριάδης – Φελεκίδης.
Δεκάλεπτα: 18-26, 41-48, 52-68, 68-96.

ΓΑΣΠ Πάνθηρες (Χρυσίδης): Παπαγεωργίου, Μουρίκας, Κωνσταντόπουλος 7, Ιορδανίδης 26 (6), Αδαμόπουλος 7, Κιρκιντζιώτης 16, Κλεϊντί 4, Κουτσικάς 6, Σπαθάρας 2.

Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Αγγέλης, Μούτσα, Παύλου 8, Σιτσάνης 22 (2), Ντάμτσης 8, Γιαμπατζίδης 12, Χαριτόπουλος 7 (1), Τσαρούχας 21 (4), Παπαζήσης 2, Μηντζαρίδης 14, Στακτάρης 2.