Α-Β-Γ Εθνική

Πρωταθλητής χειμώνα ο ΓΠΟ Καστοριάς, έχασαν έδαφος στη βαθμολογία τα κορίτσια του Αγρ.Αστ.Αγ.Βαρβάρας (αποτελέσματα)

Τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα κατέκτησε η ομάδα της Καστοριάς, που πέρασε σήμερα νικηφόρα από την Ημαθία, κάνοντας ταυτόχρονα ένα σημαντικό βήμα για την άνοδο στην Α Εθνική.

Η ομάδα του Χρήστου Καλύβα επικράτησε με 3-2 του Αγροτικού Αστέρα Αγίας Βαρβάρας, σε ένα συναρπαστικό ματς που παρακολούθησαν πάνω από 150 φίλαθλοι και των δύο ομάδων.

Με το αποτέλεσμα αυτό, ο ΓΠΟ Καστοριάς αύξησε τη διαφορά από τη σημερινή της αντίπαλο στους 5 βαθμούς, διευρύνοντας παράλληλα το νικηφόρο του σερί από την αρχή της σεζόν.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Αντώνη Παπατζίκου τα έδωσε όλα, πάλεψε για τη νίκη και θα μπορούσε να την κατακτήσει αν δεν δεχόταν την ισοφάριση μετά την ολική ανατροπή που σημείωσε.

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό όταν η Μπασούρη βρέθηκε πλάγια αριστερά, έκανε το σουτ, η Αργυροπούλου απέκρουσε και η επερχόμενη Παπαγερίδου άνοιξε το σκορ για την ομάδα της.

Το σγκρότημα της Ημαθίας αντέδρασε άμεσα και ακριβώς με τη σέντρα η Μπαξεβάνου με ένα άπιαστο αριστερό σουτ, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Δημητριάδου.

Η πίεση των “πρασίνων”, που ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, ευοδώθηκε στο 41ο λεπτό όταν η Κιουτάχιαλη εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά και η Αναστασία Τσαγκαλίδου με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Δημητριάδου.

Ότι έπραξε ο Αστέρας στο διάστημα αυτό, κάτι ανάλογο έκανε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Καστοριά. Οι φιλοξενούμενες κέρδισαν πέναλτι στο 60′ σε ανατροπή της Μπασούρη, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει η ίδια ισοφαρίζοντας για την ομάδα της.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τις “πράσινες”, στο 71′ ήταν η σειρά της Τζιάρα να χριστεί σκόρερ, η οποία εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην άμυνα και με δυνατό σουτ νίκησε την Αργυροπούλου.

Στο 83′ η Σιδηροπούλου είχε μια καλή στιγμή για να ισοφαρίσει αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε σε κόρνερ η Δημητριάδου, ενώ τη πιο σπουδαία ευκαιρία ο Αστέρας την είχε στο 90+5′ όταν σε λάθος γύρισμα αμυντικού, η Δημητριάδου αναγκάστηκε να κάνει την απόκρουση του αγώνα, με τη μπάλα να βρίσκει και το οριζόντιο δοκάρι

Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχες ενέτειναν την πίεση τους, πάλεψαν το πολυπόθητο γκολ αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Αγρ.Αστ.Αγ. Βαρβάρας : Αργυροπούλου, Τσεχελίδου (77′ Μαργαρίτη), Τσαγκαλίδου Φ. (50′ Δρενοβιάδου), Τσαγκαλίδου Α., Στρίμπα, Ευστρατίου, Μουρατίδου, Σιδηροπούλου, Κιουτάχιαλη, Καλοψυκάκη (66′ Ντούσκα), Μπαξεβάνου

ΓΠΟ Καστοριάς : Δημητριάδου, Μάρκου, Μπασούρη (90′ Τσιούκρα), Τάσιου, Σιδοπούλου, Βουρτσέκα, Τζιάρα, Καϊδατζή, Φασίδου, Παπαγερίδου (86′ Κυριζάκη), Γκόγκου