Στην παράταση η 14η σερί νίκη της ΑΕΚ

Τέσσερις μήνες δίχως ήττα στην Basket League συμπλήρωσε η ΑΕΚ, που πέρασε νικηφόρα από το «Σ. Μπεφόν» με 101-96 επί του Πανιωνίου έπειτα από παράταση.

Αυτή ήταν η 14 διαδοχική επιτυχία των «κιτρινόμαυρων» που έκαναν ένα ακόμα βήμα για την κατάληψη της δεύτερης θέσης. Από την άλλη οι «κυανέρυθροι» ευνοήθηκαν από τα άλλα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής και παρέμειναν με μία νίκη παραπάνω από τις ομάδες που βρίσκονται κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Για την ΑΕΚ που έχτισε και διψήφιες διαφορές στο παιχνίδι ο Κιθ Λάνγκφορντ τελείωσε το παιχνίδι με 23 πόντους ενώ ο Βασίλης Τολιόπουλος προσέθεσε 12.

Για τους «κυανέρυθρους», που αστόχησαν στην τελευταία επίθεση της κανονικής περιόδου, οι Ρίκι Μακγκίλ και Ντέβιν Σούιτνι είχαν από 19 πόντους.

Οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα το προβάδισμα (4-0) με τον Ντούρεν, ωστόσο η ΑΕΚ ισορρόπησε το παιχνίδι και στο 4′ προσπέρασε με 10-9 με τρίποντο του Λάνγκφορντ. Ο Πανιώνιος με δύο σερί τρίποντα ξέφυγε με 15-10 με τη συμπλήρωση του πρώτου πεντάλεπτου, όμως οι φιλοξενούμενοι τρέχοντας ένα σερί 6-0 και συνολικά επιμέρους 13-2, προσπέρασαν με 23-17 λίγο πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου (21-23).

Το σερί του Πανιωνίο συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, φτάνοντας ως το 7-0 με τον Καμπερίδη να κάνει το σκορ 24-23 στο 12′. Η απάντηση της ΑΕΚ ήταν ένα δικό της σερί 8-0 με επτά πόντους του Γιαννόπουλου, που διαμόρφωσαν το 24-31 στο 15′. Ο Πανιώνιος βρήκε λύσεις μειώνοντας σε 31-33 με τον Καμαριανό στο 18′, με την ΑΕΚ να ξεφεύγει και πάλι με 42-35, αλλά τον Σουίτνι με γκολ φάουλ να διαμορφώνει το 38-42 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει το προβάδισμα αλλά να μην μπορεί να το ανεβάσει πάνω από τους οκτώ πόντους (44-52). Ο Σουίτνι με πέντε δικούς του πόντους μείωσε σε 49-52 με τους φιλοξενούμενους όμως να συντηρούν το προβάδισμά τους και να φτάνουν στο +9 (51-60) στο 27′ με τρίποντο του Χρυσικόπουλου.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ένα γρήγορο σερί 4-0 της ΑΕΚ ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (60-70). Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν και στο +11 με τον Κακλαμανάκη να κάνει το σκορ 68-79 στα μέσα του δεκαλέπτου. Το επόμενο δίλεπτο όμως άνηκε αποκλειστικά στου γηπεδούχους που τρέχοντας σερί 11-0 έκαναν την ανατροπή ισοφαρίζοντς σε 79-79. Η ΑΕΚ με τον Λάνγκφορντ προσπέρασε με 84-81 στο 38′, όμως έμεινε δίχως σκορ μέχρι το φινάλε, με τον Πανιώνιος να ισοφαρίζει σε 84-84 και να στέλνουν το παιχνίδι στην παράταση. Μάλιστα οι «κυανέρυθροι» είχαν την τελευταία επίθεση αλλά αστόχησαν με τον Ντούρεν.

Δύο λεπτά πριν από το τέλος της παράτασης, η ΑΕΚ με 4/4 βολές του Λάνγκφορντ προσπέρασε με 94-90 ενώ συνεχίζοντας το σερί της προηγήθηκε με 98-90 ενάμισι λεπτά πριν από το τέλος. Οι Καμαριανός και Σουίτνι μείωσαν για τον Πανιώνιο σε 96-100 με τον Τολιόπουλο να γράφει το τελικό 96-101 με 1/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 38-42, 60-66, 84-84, 96-101.