Παράσταση του Ηρακλή στο Ιβανώφειο (βαθμολογία)

Η διαφορά μεταξύ του Ηρακλή και του Ιωνικού ήταν εμφανής σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 19η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στην 9η νίκη της με 107-75 και ξεπέρασε τον αντίπαλο της που έμεινε στις οκτώ, όπως και το Ρέθυμνο και τον Κολοσσό, για να βρεθεί στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και τρεις από αυτούς τελείωσαν το παιχνίδι με double-double (Ντέιβις 18π, 11ρ, Σούλερ 15π, 12ασ, Καββαδάς 14π, 11ρ.). Σε ομαδικό επίπεδο έφτασαν σε μεγάλες επιδόσεις ριμπάουντ (50) και ασίστ (31) ενώ οι φιλοξενούμενοι μετά τους 21 πόντους του ημιχρόνου σημείωσαν 54 στο δεύτερο ημίχρονο, όταν είχε πια κριθεί το παιχνίδι.

Οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν με απουσίες και κυρίως η φιλοξενούμενη που δεν είχε διαθέσιμους τους Δημάκο, Μπατή και Κώττα με αποτέλεσμα να έχει 10 διαθέσιμους παίκτες. Από την άλλη πλευρά ο Ηρακλής δεν είχε στη διάθεση του τον Αυστραλό Ογκίλβι που έφτασε προ ημερών στην Ελλάδα αλλά το άλλο νέο πρόσωπο του, ο Αμερικανός Τζίμι Γκάβιν έκανε ντεμπούτο στη Basket League.

Ο Ηρακλής δεν άργησε να βρει ρυθμό για να προηγηθεί με 13-1 έπειτα από σχεδόν έξι λεπτά δράσης. Ο Ιωνικός αδυνατούσε να βρει λύσεις στο σκορ, αφού μπήκε στο παιχνίδι με 0/14 σουτ εντός παιδιάς (0/10 δίποντα, 0/4 τρίποντα) και έφτασε στο 1:42 πριν το τέλος της περιόδου για να σημειώσει το πρώτο του καλάθι κι ενώ ο Ηρακλής είχε προηγηθεί νωρίτερα με 24-1. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τις δύο ομάδες χώριζε η διαφορά των 22 πόντων (30-8).

Η εικόνα της δεύτερης περιόδου δεν ήταν διαφορετική. Ο Ιωνικός συνέχισε να σκοράρει με μεγάλη δυσκολία και ο Ηρακλής που έβρισκε λύσεις τόσο από κοντά όσο και από μακριά, είχε τον απόλυτο έλεγχο. Έτσι στα μισά του δεκαλέπτου άνοιξε ακόμη περισσότερο η «ψαλίδα» (42-13). Με το πρώτο καλάθι του Γκάβιν στη Basket League η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στους 30 (46-16) και στο φινάλε του ημιχρόνου το +34 (55-21) των γηπεδούχων δεν άφηνε πολλά ερωτηματικά για το δεύτερο μέρος.

Στα μισά της τρίτης περιόδου, ο Ηρακλής παρότι δεν μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με την ίδια ένταση, είχε double-score (70-35) που διατηρήθηκε ως το τέλος του δεκαλέπτου (88-44). Οι γηπεδούχοι έμειναν χωρίς σκορ στα τρία πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και οι φιλοξενούμενοι με σερί 7-0 έκαναν το 88-51. Τα τελευταία λεπτά επέτρεψαν και στις δύο ομάδες να παίξουν με μεγαλύτερη χαλαρότητα, χωρίς διάθεση για πίεση στην άμυνα και για τον Ηρακλή ήρθε η «100άρα» στα 2:51 πριν το τέλος του αγώνα (101-67).

Τα δεκάλεπτα: 30-8, 55-21, 88-44, 107-75.