“Ερυθρόλευκο” το ελληνικό ντέρμπι της Ευρωλίγκας!

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στον ελληνικό «εμφύλιο» της Ευρωλίγκας, καθώς επικράτησε με 81-78 στο ΣΕΦ του Παναθηναϊκού και διατήρησε τις ελπίδες του για πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Έπειτα από 27 αγωνιστικές οι «πράσινοι» έχουν ρεκόρ 14-13 παραμένοντας στην 6η θέση, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν το δικό τους σε 12-15 και παραμένουν στο «γκρουπ» της όγδοης θέσης.

Πρόσωπο του αγώνα για τους νικητές ήταν ο Σακίλ Μακ Κίσικ που τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, ενώ καθοριστικός ήταν ο Κώστας Παπανικολάου, για τον Ολυμπιακό που αγωνίστηκε μεταξύ άλλων δίχως τους Σπανούλη και Μιλουτίνοφ.

Οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν σε σημαντικό βαθμό την αστοχία τους έξω από τα 6,75μ. καθώς τελείωσαν με 1/20 τρίποντα, με το μοναδικό εύστοχο να έρχεται στην τέταρτη περίοδο και μετά από 17 άστοχες προσπάθειες. Το σημείωσε ο Νικ Καλάθης που ήταν και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 18 πόντους.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, όμως μετά από το αρχικό 12-4 ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε γρήγορα σε 12-12, ενώ κατάφερε στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου να πάρει και το πρώτο του προβάδισμα (18-20).

Οι φιλοξενούμενοι έχοντας βρει ρυθμό ξέφυγαν με 26-21 στο 12′ όμως ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Βεζένκοφ φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε εκ νέου (28-33) αλλά ο Ολυμπιακός παίρνοντας σκορ από περισσότερους παίκτες του «απάντησε» με επιμέρους 17-6 και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 45-39.

Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμά τους κοντά στους πέντε πόντους σε όλη την τρίτη περίοδο με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει δυνατά στο τελευταίο δεκάλεπτο ισοφαρίζοντας σε 65-65 με δύο καλάθια του Παπαγιάννη στο 34′.

Τρία λεπτά πριν από το φινάλε ο Παπανικολάου με γκολ φάουλ έκανε το σκορ 73-70 ενώ ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος ο Ολυμπιακός πήρε δύο επιθετικά ριμπάουντ με τον Μακ Κίσικ να κάνει το σκορ 75-72. Ο Ράις με 4/4 βολές διατήρησε τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ σε απόσταση αναπνοής (77-76 με 56” για το τέλος). Στα 40” ο Μακ Κίσικ έκανε το 79-76 αστοχώντας όμως στη συμπληρωματική βολή, ενώ μετά από το άστοχο σουτ του Ράις ο Παπανικολάου στα 19” έγραψε το 80-76. Στα 10” για το τέλος ο Παπαγιάννης πήρε το φάουλ έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ και με 2/2 βολές μείωσε σε 80-78 για να κάνει το 81-78 ο Παπανικολάου στα 8,2” με 1/2 βολές. Στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ο Τόμας αστόχησε σε τρίποντο με τον Ολυμπιακό να παίρνει το ριμπάουντ και μαζί τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 45-39, 65-59, 81-78.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 11 (3), Μπάλντουιν 2, Πολ 6 , Κόνιαρης, Μπάικς, Βεζένκοφ 10 (2), Πρίντεζης 8 (4/7 δίποντα), Παπανικολάου 12 (2), Ρούμπιτ 4, Έλις 6 (10 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 22 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 8, Ράις 12, Παπαγιάννης 10, Ράουτινς, Παπαπέτρου 10, Τζόνσον, Φριντέτ 2, Καλάθης 18 (1), Μήτογλου 11, Μπέντιλ 7.