Έκανε το 1-0 η ΑΕΚ, 92-85 τη Βόννη

Η ΑΕΚ λαχτάρησε απέναντι στη Βόννη, αλλά με καλή άμυνα στην τελευταία περίοδο και τον Κέντρικ Ρέι να κάνει μεγάλο παιχνίδι, το καλύτερό του με την κιτρινόμαυρη φανέλα, νίκησε με 92-85 και πήρε το προβάδισμα σε αυτή τη σειρά των πλέι οφ του BCL.

Η σειρά πηγαίνει τώρα στη Γερμανία, όπου η Ένωση θα επιδιώξει να κάνει το 2-0 και να προκριθεί μια ώρα αρχύτερα. Σπουδαίο παιχνίδι με πολλή βρώμικη δουλειά έκανε και ο Μάρκους Σλότερ.

Η ΑΕΚ έπεσε στην παγίδα της Βόννης στο πρώτο ημίχρονο και αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, καθώς δεν μπορούσε να επιβάλει το ρυθμό της. Η γερμανική ομάδα έπαιζε χαλαρά στην άμυνα και έτρεχε πολύ στην επίθεση, χτυπώντας στο τρανζίσιον και εκδηλώνοντας επιθέσεις σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα. Σούταρε μάλιστα με πολύ καλά ποσοστά (7/11 στο πρώτο μέρος) κι αυτό της επέτρεπε να είναι μέσα στη διεκδίκηση της νίκης. Η ΑΕΚ δεν μπορούσε να ελέγξει αυτό το ρυθμό και αναγκαζόταν να τον ακολουθεί με όποιο ρίσκο εμπεριείχε αυτό το run-and-gun παιχνίδι.