Κατηγορίες
B ΕΠΣ Ημαθίας

Β ΕΠΣ Ημαθίας – Παρέμειναν στην κατηγορία Λιανοβέργι και Παλατίτσια, στον τελικό ο Διαβατός (φύλλα αγώνος play off-play out)

Με την πρώτη φάση των play off και των play out ξεκίνησε το τελικό στάδιο διεξαγωγής του πρωταθλήματος στον 1ο όμιλο της Β Ερασιτεχνικής στην ΕΠΣ Ημαθίας.

Στους αγώνες για την ανάδειξη της δεύτερης ομάδας (μετά την ΑΕ Σχοινά) που θα αγωνιστεί τη νέα σεζόν στην Α κατηγορία, ο Ατρόμητος Διαβατού είναι η μοναδική ομάδα που πήρε από σήμερα το εισιτήριο για τον τελικό, καθώς επικράτησε με το ευρύ 6-0 της ΑΕ Τρικάλων.

Το άλλο παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση και στα πέναλτι (κανονικός αγώνας 1-1), εκεί όπου η ΑΕ Καψόχωρας ήταν πιο εύστοχη και πιο ψύχραιμη και επικράτησε με 4-3. Έτσι, οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν σε επαναληπτικό, ο οποίος θα διεξαχθεί σε ουδέτερη έδρα.

Όσον αφορά τα play out, η Δόξα Λιανοβεργίου και ο ΠΑΟ Παλατίτσια εκμεταλλεύτηκαν σήμερα τις έδρες τους και παρέμειναν οριστικά στην κατηγορία. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 3-0 της Νέας Γενεάς Νικομήδειας, χάρη σε τέρματα των Χατζηδημητρίου, Πασχάλη και Πλέσκα, ενώ στους «πράσινους» έφτασε το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γιάννη Κακαγιάννη για να πάρουν τη νίκη που τους βάζει τη σφραγίδα της παραμονής.

Έτσι, Δόξα Κυψέλης (με πλεονέκτημα έδρας καθώς τερμάτισε πιο πάνω στη βαθμολογία της κανονικής διάρκειας) και Νέα Γενεά Νικομήδειας θα αγωνιστούν για μια θέση στον…ήλιο, με τον ηττημένο να αποχαιρετά την κατηγορία και να αγωνίζεται τη νέα σεζόν στη Γ Ερασιτεχνική.

Αναλυτικά τα φύλλα αγώνος της πρώτης φάσης :

Play off

Ατρόμητος Διαβατού – ΑΕ Τρικάλων  6-0 (12′-30′ Δημητριάδης, 22′ Χατζηγεωργίου, 51′ αυτογκόλ, 68′ Σερασκιέρης, 84′ Μπατζής Αθ.)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Λαζάρου, με βοηθούς τους κ.κ. Τράντο και Χαραλαμπίδη

Συνθέσεις

Ατρόμητος Διαβατού : Παγγούρας, Λαζός, Αρβανιτίδης, Τσιάμπας (64′ Σολάκογλου), Μπαλτζής Αθ., Μυλωνάς (59′ Στριμπίνος), Χατζηγεωργίου (58′ Αραμπατζής), Σερασκιέρης, Δημητριάδης (69′ Μάρτος), Χρυσάνης, Μπαλτζής Σ.

ΑΕ Τρικάλων : Ευαγγελόπουλος Α., Τάρπατζης (57′ Αθανασιάδης Γ.), Παντόπουλος, Δρομπουλιανούδης, Ασημακόπουλος, Γιαντσίδης (46′ Αμαραντίδης), Σαλτουρίδης (46′ Παπαμιχαήλ), Παλιούρας, Γαλατσίδας (75′ Περηφανόπουλος), Ευαγγελόπουλος Μ., Παντριάς


ΑΕΚ Καμποχωρίου – ΑΕ Καψόχωρας  1-1, 3-4 πεν (37′ Καραλιόπουλος / 63′ Μαρτσέλος Γ.)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Μελτζανίδης, με βοηθούς τους κ.κ. Παπαδάκη και Γαβρά

Συνθέσεις

ΑΕΚ Καμποχωρίου : Καρυώτης, Τολιόπουλος, Γιαννακός Κ., Σαλίου, Νικολόπουλος, Μαυρόπουλος, Καραλιόπουλος, Καλαμιώτης (65′ Παναγιώτου), Δρακούλης, Μαρούδας (87′ Χρυσάφης), Γιαννακός Σ.

ΑΕ Καψόχωρας : Σίμος, Χασάνογλου, Βασιλείου, Παντόπουλος, Ταραπόσος, Ομπιντίγκουε, Μαρτσέλος Γ., Κίτσας Α., Αναστάσης (110′ Βρεττός), Τοπαλίδης, Ευαγγέλου (41′ Κουλουμπριτσίδης)

Play out

Δόξα Λιανοβεργίου – Νέα Γενεά Νικομήδειας  3-0 (46′ Χατζηδημητρίου, 78′ Πασχάλης, 84′ Πλέσκας)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Παρασίου, με βοηθούς τους κ.κ. Χαλατζιούκα και Δεβετζίδη

Συνθέσεις

Δόξα Λιανοβεργίου : Καραλάζος, Ταμπουράς, Γκούγκουρας, Ζαχόπουλος (80′ Γιοβανόπουλος), Λουκάς (75′ Γερόπουλος), Πλέσκας, Κουτίκας, Νατσικόπουλος (73′ Κωνστάντος), Χατζηδημητρίου, Τσάκαλος (57′ Πασχάλης), Κωνσταντίνου

Νέα Γενεά Νικομήδειας : Αναστασιάδης, Σταφυλίδης Α., Μπαρμπαρούσης, Λιάπης, Αργυρόπουλος, Καϊογλίδης, Μαχανίδης (79′ Παπαδόπουλος Χ.), Ροδοσνιώτης, Τεπετός, Σιδηρόπουλος, Πήχας (48′ Ορφανίδης)


ΠΑΟ Παλατίτσια – Δόξα Κυψέλης  1-0 (31′ Κακαγιάννης Γ. πεν)

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Χρυσάνης, με βοηθούς τους κ.κ. Ασβεστάρα και Γιαγκιτζόγλου

Συνθέσεις

ΠΑΟ Παλατίτσια : Βατσάχας, Δημούλτσης Κ., Δαλλόπουλος, Κικίδης (90′ Ουρούτσι), Φωτιάδης, Κακαγιάννης Σ., Τσαπράνης Θ., Μοσχόπουλος, Τσιούπρος, Ματζίρης, Κακαγιάννης Γ. (50′ Λιόλιος)

Δόξα Κυψέλης Καψάλης, Λέσι, Μουσενίκας, Ζησιόπουλος (75′ Παπαεμμανουήλ), Παναγιωτόπουλος, Κωνσταντινίδης, Λιακόπουλος, Τάτα, Παράσχος, Αποστολόπουλος, Γιδαρόπουλος Π. (90′ Παπαδόπουλος Α.)

 

Το πανόραμα των αγώνων διαβάθμισης :

Play off
Ατρόμητος Διαβατού – ΑΕ Τρικάλων  6-0
ΑΕΚ Καμποχωρίου – ΑΕ Καψόχωρας  1-1, 3-4 πεν 

2η φάση

Ατρόμητος Διαβατού – ΑΕ Καψόχωρας ή ΑΕΚ Καμποχωρίου

Play out
Δόξα Λιανοβεργίου – Νέα Γενεά Νικομήδειας  3-0
ΠΑΟ Παλατίτσια – Δόξα Κυψέλης  1-0

2η φάση

Δόξα Κυψέλης – Νέα Γενεά Νικομήδειας