Παλικαρίσιο διπλό του Ιωνικού στο Δαΐς! (βαθμολογία 20ης αγωνιστικής)

Σπουδαίο διπλό επί του Δούκα πέτυχε ο Ιωνικός ΝΦ με τελικό σκορ 24-25 και μπορεί να ελπίζει πλέον για την 8η θέση της Handball Premier ενώ παράλληλα μένει ζωντανός στο.. κυνήγι της αποφυγής των πλέι άουτ.

Όπως αναφέρει το e-handball, ο αγώνας ξεκίνησε με τις ομάδες να κοντράρονται στα ίσια, γεγονός που φάνηκε με τη διαφορά μέχρι και το 21′ που γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι πήγαιναν γκολ – γκολ. Στα επόμενα λεπτά του πρώτου μέρους ο Ιωνικός κατάφερε να… ανοίξει λίγο το σκορ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 12-9 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα δεν άλλαξαν, ο Ιωνικός συνέχισε να δίνει τον δικό του ρυθμό μέχρι και το 53:00 (19-20). Από κει και πέρα ο Δούκας πάτησε… γκάζι και το παιχνίδι εξελίχθηκε σε πραγματικό θρίλερ. Οι ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι και το τελευταίο λεπτό στο οποίο ο Αποστολίδης έχασε με μια άστοχη εκτέλεση πέναλτι, την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στον Ιωνικό.

Τελικά τη νίκη για τον «αυτοκράτορα» έδωσε ο Συγγάρης με ένα τρομερό γκολ από τέρμα σε τέρμα στο τελευταίο δευτερόλεπτο!

ΔΟΥΚΑΣ – ΙΩΝΙΚΟΣ 24-25

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 2-4, 5-5, 6-9, 8-10, 9-12 (ημίχρονο), 12-14, 14-17, 16-19, 18-20, 22-22, 24-25

Δούκας (Μπούνας): Ζαλώνης 3, Κρητικός 4, Τόμπρος 2, Παγιάτης, Μελετάκος, Παντζής, Τζάννος, Αποστολόπουλος, Καρακεχαγιάς, Ντούνης 5, Τότος 4, Γερουλάνος 1, Τζανιδάκης, Κολλύρης, Μπαλάσκας 1, Πάνου 4

Ιωνικός ΝΦ (Παπακώστας): Τσακνής, Νικολαϊδης 2, Αϊβαλιώτης 4, Νομικός, Αργυράκης, Γκέρτσος 3, Αποστολίδης 7, Ζαχάρης 3, Κρητικός, Συγγάρης 2, Μπούτος 2, Μαντζόπουλος 1, Χελιώτης 1, Λιόλιος, Τσάτσας, Μπουλούμπασης

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης Δίλεπτα: 5-4. Πέναλτι: 2/4- 4/6