Κατηγορίες
Basket

Οι αντίπαλοι των ελληνικών ομάδων στο Basketball Champions League

Ολοκληρώθηκε η διαδικασία κληρώσεων των πρώτων φάσεων στο Basketball Champions League της νέας περιόδου.

Ο Κεραυνός Στροβόλου θα βρεθεί στο δρόμο του Ηρακλή στον πρώτο προκριματικό γύρο του Basketball Champions League. Ο νικητής του ζευγαριού, ανάμεσα στην ελληνική και την κυπριακή ομάδα, θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού ανάμεσα στην ουκρανική Ντνίπρο και την ολλανδική Χρόνιγκεν. Όποια ομάδα καταφέρει να εξασφαλίσει την πρόκρισή της στην κανονική περίοδο του BCL θα τοποθετηθεί στο Β’ Όμιλο, μαζί με τις Νίμπουρκ (Τσεχία), Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία), Ντιζόν (Γαλλία), Σαραγόσα (Ισπανία), Φάλκο (Ουγγαρία), Τόφας (Τουρκία) και Λιούμπλιν (Πολωνία).

Τα ζευγάρια του πρώτου γύρου:
Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία) – Φρίμπουργκ Ολιμπίκ (Ελβετία)
Μονς (Βέλγιο) – Άνβιλ (Πολωνία)
Λόντον Λάιονς (Μ. Βρετανία) – Νεπτούνας Κλαϊπέντα (Λιθουανία)
Ιγκοκέα (Μαυροβούνιο) – Κλουζ Ναπόκα (Ρουμανία)
Μπάλκαν (Βουλγαρία) – Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία)
Ηρακλής – Κεραυνός Στροβόλου (Κύπρος)
*To πρώτο παιχνίδι θα γίνει στη Θεσσαλονίκη.
Χάποελ Τελ Αβίβ (Ισραήλ) – Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)
Ντνίπρο (Ουκρανία) – Χρόνιγκεν (Ολλανδία)

Τα ζευγάρια του δεύτερου γύρου:
Μπάλκαν (Βουλγαρία) ή Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία) – Λόντον Λάιονς (Μ. Βρετανία) ή Νεπτούνας Κλαϊπέντα (Λιθουανία)
Ιγκοκέα (Μαυροβούνιο) ή Κλουζ Ναπόκα (Ρουμανία) – Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία) ή Φρίμπουργκ Ολιμπίκ (Ελβετία)
Ηρακλής ή Κεραυνός Στροβόλου (Κύπρος) – Ντνίπρο (Ουκρανία) ή Χρόνιγκεν (Ολλανδία)
Χάποελ Τελ Αβίβ (Ισραήλ) ή Μπάκεν Μπέαρς (Δανία) – Μονς (Βέλγιο) ή Άνβιλ (Πολωνία)

Οι αντίπαλοι για ΑΕΚ και Περιστέρι στο BCL

Η προκριματική φάση του BCL θα αρχίσει στις 15 Σεπτεμβρίου, ενώ η κανονική περίοδος θα κάνει τζάμπολ στις 13 Οκτωβρίου, καθώς στις 30 Σεπτεμβρίου είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί το Φάιναλ Έιτ της φετινής αγωνιστικής περιόδου, που διακόπηκε εξαιτίας της πανδημίας του κορονοϊού.

Η ΑΕΚ και το Περιστέρι έμαθαν τους αντιπάλους τους στους ομίλους του Basketball Champions League, για την αγωνιστική περίοδο 2020-2021.

Η «Ένωση» κληρώθηκε στο Δ’ Όμιλο και θα κληθεί να αντιμετωπίσει τις Μπάμπεργκ (Γερμανία), Χάποελ Χολόν (Ισραήλ), Καρσίγιακα (Τουρκία), Μπιλμπάο (Ισπανία), Σολέ (Γαλλία), Φορτιτούντο Μπολόνια (Ιταλία) και μία εκ των Μπάλκαν (Βουλγαρία), Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία), Λόντον Λάιονς (Μ. Βρετανία) και Νεπτούνας Κλαϊπέντα (Λιθουανία), που συμμετέχουν στα προκριματικά.

Το συγκρότημα των δυτικών προαστίων, από την πλευρά του, έπεσε στον Α’ Όμιλο, με αντιπάλους την Τενερίφη (Ισπανία), τη Στρασμπούρ (Γαλλία), τη Σάσαρι (Ιταλία), τη Ρίγα (Λετονία), τη Γαλατάσαραϊ (Τουρκία), τη Ρίτας Βίλνιους (Λιθουανία) και μία εκ των Χάποελ Τελ Αβίβ (Ισραήλ), Μπάκεν Μπέαρς (Δανία), Μονς (Βέλγιο) και Άνβιλ (Πολωνία).

Οι όμιλοι της κανονικής περιόδου του Basketball Champions League 2020-2021:

Α’ Όμιλος
Περιστέρι
Τενερίφη (Ισπανία)
Στρασμπούρ (Γαλλία)
Σάσαρι (Ιταλία)
Ρίγα (Λετονία)
Γαλατάσαραϊ (Τουρκία)
Ρίτας Βίλνιους (Λιθουανία)
Νικητής προκριματικών (Χάποελ Τελ Αβίβ ή Μπάκεν Μπέαρς ή Μονς ή Άνβιλ)

Β’ Όμιλος
Νίμπουρκ (Τσεχία)
Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία)
Ντιζόν (Γαλλία)
Σαραγόσα (Ισπανία)
Φάλκο (Ουγγαρία)
Τόφας (Τουρκία)
Λιούμπλιν (Πολωνία)
Νικητής προκριματικών (Ηρακλής ή Κεραυνός Στροβόλου ή Ντνίπρο ή Χρόνιγκεν)

Γ’ Όμιλος
Χάποελ Ιερουσαλήμ (Ισραήλ)
Οστάνδη (Βέλγιο)
Τουρκ Τέλεκομ (Τουρκία)
Σαν Πάμπλο Μπούργος (Ισπανία)
Μπρίντιζι (Ιταλία)
Λιμόζ (Γαλλία)
Νταρουσάφακα (Τουρκία)
Νικητής προκριματικών (Ιγκοκέα ή Κλουζ Ναπόκα ή Σπόρτινγκ Λισαβόνας ή Φρίμπουργκ Ολιμπίκ)

Δ’ Όμιλος
ΑΕΚ
Μπάμπεργκ (Γερμανία)
Χάποελ Χολόν (Ισραήλ)
Καρσίγιακα (Τουρκία)
Μπιλμπάο (Ισπανία)
Σολέ (Γαλλία)
Φορτιτούντο Μπολόνια (Ιταλία)
Νικητής προκριματικών (Μπάλκαν ή Τσμόκι Μινσκ ή Λόντον Λάιονς ή Νεπτούνας Κλαϊπέντα)

H κανονική περίοδος της σεζόν 2020-2021 θα ξεκινήσει στις 13 Οκτωβρίου, ενώ στις 30 Σεπτεμβρίου είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί το Φάιναλ Έιτ της φετινής αγωνιστικής περιόδου, που διακόπηκε εξαιτίας της πανδημίας του κορονοϊού, με τη συμμετοχή και των «κιτρινόμαυρων».