Κατηγορίες
Γ Εθνική / Τοπικά

Οι ομάδες δήλωσαν στη Γ Εθνική αλλά ας… κρατήσουμε μικρό καλάθι!

Ολοκληρώθηκε την Παρασκευή (7/8) η διαδικασία της τρίτης και τελευταίας φάσης δηλώσεων συμμετοχής στο επερχόμενο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής.

Όπως προκύπτει από την προκήρυξη (ΕΔΩ) οι ομάδες που δεν δήλωσαν συμμετοχή μέχρι τις 31/7 δύναται να αντικατασταθούν από ομάδες της οικείας Ένωσης κατά βαθμολογική σειρά. Αυτό σημαίνει πως οι δευτεραθλητές των Ενώσεων είχαν δικαίωμα να δηλώσουν συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής έως την Τρίτη (4/8) και οι τρίτες κατά σειρά ομάδες στη βαθμολογία έως χθες Παρασκευή (7/8).

Ωστόσο, το δικαίωμα αυτό δεν το έκανε χρήση καμία ομάδα από τις επτά (7) Ενώσεις στις οποίες υπήρχαν εκκρεμότητες λόγω μη δήλωσης συμμετοχής και έτσι σχηματίστηκε ο χάρτης της φετινής Γ Εθνικής.

Ή μήπως όχι…;

Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε πως το τελευταίο διάστημα έχουν προκύψει σημαντικά ζητήματα όσον αφορά την έξαρση του ιού (καθώς δεν υπάρχει σαφής οδηγία για υγειονομικό πρωτόκολλο), με αποτέλεσμα αρκετές ομάδες, ακόμη κι αν δήλωσαν συμμετοχή να μην παίρνουν την οριστική απόφαση για συμμετοχή στη Γ Εθνική, παρά το γεγονός πως απέστειλαν τη δήλωση!

Ο ομάδες που απέστειλαν τη δήλωση στην ΕΠΟ (σύνολο 132) :

ΕΠΣ Έβρου (2): Ένωση Αλεξανδρούπολης, ΑΕ Διδυμότειχου
ΕΠΣ Θράκης (1): Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου
ΕΠΣ Ξάνθης (3): Άρης Αβάτου, Ορφέας Ξάνθης, Αναγέννηση Θαλασσιάς
ΕΠΣ Δράμας (2): Πανδραμαϊκός, ΑΕ Αμπελοκήπων
ΕΠΣ Καβάλας (3): Νέστος Χρυσούπολης, Αετός Οφρυνίου, Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου
ΕΠΣ Σερρών (1): Απόλλων Παραλιμνίου
ΕΠΣ Κιλκίς (1): Αναγέννηση Πλαγιάς
ΕΠΣ Μακεδονίας (7): Αγροτικός Αστέρας, Ποσειδών Μηχανιώνας, Μακεδονικός, Θερμαϊκός Θέρμης, Εθνικός Σoχού, ΠΑΟ Κουφαλίων, ΑΕ Ευόσμου
ΕΠΣ Χαλκιδικής (2): ΠΟ Νέας Καλλικράτειας, Αετός Βαρβάρας
ΕΠΣ Πέλλας (4): Εδεσσαϊκός, Αναγέννηση Γιαννιτσών, Θύελλα Σαρακηνών, Εθνικός Γιαννιτσών
ΕΠΣ Ημαθίας (3): Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων, Νίκη Αγκαθιάς, ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας
ΕΠΣ Πιερίας (3): ΑΕ Καρίτσας, Δίας Δίου, Εθνικός Νέου Κεραμιδίου
ΕΠΣ Φλώρινας (1): Ερμής Αμυνταίου
ΕΠΣ Καστοριάς (1): Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας
ΕΠΣ Κοζάνης (2): Μακεδονικός Φούφα, ΦΣ Κοζάνη
ΕΠΣ Γρεβενών (1): Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης
ΕΠΣ Τρικάλων (2): ΑΣ Μετέωρα, ΠΟ Φήκης
ΕΠΣ Καρδίτσας (3): ΑΟ Σελλάνων, Ατρόμητος Παλαμά, Αναγέννηση Καρδίτσας
ΕΠΣ Λάρισας (4): Οικονόμος Τσαριτσάνης, Ηρακλής Λάρισας, Αετός Μακρυχωρίου, ΠΟ Ελασσόνας
ΕΠΣ Θεσσαλίας (4): ΓΣ Αλμυρού, Θησέας Αγριάς, Διαγόρας Στεφανοβικείου, Δήμητρα Ευξεινούπολης
ΕΠΣ Ηπείρου (1): Θύελλα Κατσικάς, ΑΟ Ανατολής
ΕΠΣ Θεσπρωτίας (1): Σούλι Παραμυθιάς
ΕΠΣ Πρέβεζας / Λευκάδας (4): Τηλυκράτης, Αχέρων Καναλακίου, ΠΑΣ Πρέβεζα, ΠΑΣ Θύελλα Μοναστηρακίου
ΕΠΣ Άρτας (1): Αναγέννηση Άρτας
ΕΠΣ Κέρκυρας (2): ΑΕ Λευκίμμης, ΟΦ Αγίου Ματθαίου
ΕΠΣ Φθιώτιδας (2): ΑΠΟ Αταλάντη, Οπούντιος Μαρτίνου
ΕΠΣ Εύβοιας (2): ΑΟ Νέας Αρτάκης, Ηρακλής Ψαχνών
ΕΠΣ Φωκίδας (1): Φωκικός
ΕΠΣ Ευρυτανίας (1): ΑΠΟΚ Βελούχι
ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας (3): ΑΕ Μεσολογγίου, Ναυπακτιακός Αστέρας, Αμβρακικός Λουτρού
ΕΠΣ Κεφαλληνίας/Ιθάκης (1): Παλληξουριακός
ΕΠΣ Βοιωτίας (2): ΑΟ Υπάτου, Αμβρυσσέας Διστόμου
ΕΠΣ Αθηνών (6): Φωστήρας, ΑΕ Κηφισιάς, Άγιος Ιερόθεος, Χαραυγιακός, ΠΑΟ Ρουφ, ΓΣ Ηλιούπολης
ΕΠΣ Πειραιά (6): ΑΕ Μοσχάτου, Εθνικός, ΑΠΟ Κερατσίνι, Προοδευτική, Αίας Σαλαμίνας, ΑΟ Καραβάς
ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής (4): ΓΣ Μαρκό, Αήττητος Σπάτων, Θύελλα Ραφήνας, Αστέρας Βάρης
ΕΠΣ Δυτικής Αττικής (2): Ακράτητος, Πανελευσινιακός
ΕΠΣ Κορινθίας (1): Ατρόμητος Χιλιομοδίου
ΕΠΣ Αχαΐας (4): Θύελλα Πατρών, Διαγόρας Βραχνεΐκων, Παναιγιάλειος, Αχαϊκή
ΕΠΣ Αργολίδας (3): Ναύπλιο 2017, ΑΕ Ερμιονίδας, Κορωνίδα Κοιλάδας
ΕΠΣ Αρκαδίας (2): Παναρκαδικός, Ερμής Μελιγούς
ΕΠΣ Ηλείας (2): ΠΑΟ Βάρδας, Αίας Γαστούνης
ΕΠΣ Μεσσηνίας (2): ΑΟ Διαβολιτσίου, Πάμισος Μεσσήνης
ΕΠΣ Λακωνίας (3): ΠΣ Σπάρτη, Πανγυθεατικός, Άρης Σκάλας
ΕΠΣ Δωδεκανήσου (1): ΑΕ Πυλίου
ΕΠΣ Σάμου (1): ΑΨΕΣ Πυθαγόρας
ΕΠΣ Κυκλάδων (3): ΑΣ Σαντορίνη 2020, Άνω Μερά, Πανναξιακός
ΕΠΣ Λέσβου (2): Αιολικός, Αετός Λουτρών
ΕΠΣ Χίου (1): Μικρασιατική Χίου
ΕΠΣ Ζακύνθου (3): Ζάκυνθος, ΑΟ Τσιλιβή, Εθνικός Σκουλικάδου
ΕΠΣ Χανίων (3): ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ, Άρης Σούδας, ΑΟ Παλαιόχωρας
ΕΠΣ Ρεθύμνου (3): Ρεθυμνιακός, Αστέρας Ρεθύμνου, Άρης Ρεθύμνου
ΕΠΣ Ηρακλείου (6): Γιούχτας, Ηρόδοτος, Ατσαλένιος, ΑΟ Πόρου, ΑΟ Δαμάστα, Αλμυρός Γαζίου
ΕΠΣ Λασιθίου (3): ΑΟ Αγίους Νιικολάου ΑΕ Νεάπολης, Αναγέννηση Ιεράπετρας