Άνετο Σαββατόβραδο για τη Ντόρτμουντ

«Αγριεμένη» ξεκίνησε η Μπορούσια Ντόρτμουντ στη φετινή Μπουντσλίγκα.

Οι Βεστφαλοί νίκησαν με 3-0 την Γκλάντμπαχ στο ντέρμπι της πρεμιέρας, με τον Χάαλαντ να κάνει εντυπωσιακή εκκίνηση σημειώνοντας δύο γκολ απέναντι στον Ζόμερ, κι ενώ το σκορ είχε ανοίξει ο 17χρονος Ρέινα, που αποτελεί τη νέα ελπίδα των Βεστφαλών.

Η Ντόρτμουντ κατάφερε να προηγηθεί στο 35ο λεπτό με το γκολ να έρχεται από συνεργασία των δύο μικρότερων της ομάδας! Ο Τζουντ Μπέλιγχαμ «σέρβιρε» με μια εξαιρετική κάθετη και ο Τζιοβάνι Ρέινα ολοκλήρωσε τη φάση με ένα αριστουργηματικό πλασέ γράφοντας το 1-0.

Κάπου εκεί και πέρα ανέλαβε ο συνήθης ύποπτος. Ο λόγος φυσικά για τον Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος έδωσε αέρα δύο τερμάτων στου Βεστφαλούς στο 54′, με εκτέλεση πέναλτι,  ενώ 20 λεπτά αργότερα έγραψε το τελικό 3-0, έπειτα από ασίστ του Τζέιντον Σάντσο.

Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας:

Μπάγερν Μονάχου-Σάλκε 8-0 (4΄, 47΄, 59΄ Γκνάμπρι, 19΄ Γκορέτσκα, 31΄ πεν. Λεβαντόφσκι, 70΄ Μίλερ, 71΄ Σανέ, 82΄ Μουσιάλα)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-1 (63΄ Αντρέ Σίλβα – 51΄ Σούκου)

Ουνιόν Βερολίνου-Άουγκσμπουργκ 1-3 (75΄ Μπούλτερ – 41΄ Βάργκας, 82΄ Γκέγκοριτς, 90΄ Χαν)

Κολωνία-Χοφενχάιμ 2-3 (22΄ Άντερσον, 87΄ Ντρέξλερ – 4΄, 45΄ πεν., 90΄+3 Κράμαριτς)

Βέρντερ Βρέμης-Χέρτα Βερολίνου 1-4 (69΄ Σέλκε – 42΄ Πέκαρικ, 45΄ Λουκεμπάκιο, 62΄ Κούνια, 90΄ Κόρντομπα)

Στουτγκάρδη-Φράιμπουργκ 2-3 (72΄ Κάλαϊτζιτς, 81΄ Φουντού – 8΄ Πέτερσεν, 26΄ Σάλαϊ, 48΄ Γκρίφο)

Ντόρτμουντ-Γκλάντμπαχ 3-0 (35΄ Ρέινα, 54΄ πεν., 78΄ Χάαλαντ)