Η πρώτη ήττα του Φίλιππου Βέροιας στα φιλικά από τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 σετ του Φίλιππου Βέροιας σε φιλικό παιχνίδι στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Η πρωταθλήτρια ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μετά την πρωτιά στο τουρνουά της Κύπρου πριν λίγες μέρες, δείχνει σε καλή αγωνιστική κατάσταση. Η ομάδα του Φίλιππου από την άλλη υπέστη την πρώτη της ήττα μετά από τρία φιλικά ματς.

Οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να βγάλουν χρήσιμα συμπεράσματα εν όψει της νέας αγωνιστικής σεζόν. Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι περίπου τα μισά του σετ ωστόσο στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάραουν προβάδισμα και τελικά να κατακτήσουν το σετ με 0-1.

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και πήρε τη νίκη με 2-1 σετ.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Φίλιππου Βέροιας προήλθαν από 3 άσσους, 34 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 13 (10/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 29% άριστες), Γιάκομπσεν 4 (1/1 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μάρκου 7 (6/17 επ., 1 άσσος), Ρανγκέλ 13 (9/14 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σερεμέτης 11 (10/15 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 17% άριστες), Πελεκούδας 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ) / Συναδινός (λ, 65% υπ. – 45% άριστες), Μούχλιας 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 27% άριστες), Πανταλέων.

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπεάτι 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 29% άριστες), Μπίσετ 2 (2/3 επ.), Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Τζιουμάκας Στ. 9 (7/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 16% άριστες), Γάτσης 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 17 (14/31 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 56% υπ. – 33% άριστες), Τσιάρας, Εντουάρντο 2 (2/3 επ.), Φερέλ 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ).