Χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία ο Ολυμπιακός, κορυφαίος ο Τερλέτσκι (βαθμολογία)

Έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον τερματοφύλακά του, Τερλέτσκι, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ιωνικό ΝΦ 33-20 στο Κλειστό «Μ.Μερκούρη», για την 5η αγωνιστική της Handball Premier, φτάνοντας στις 3 νίκες στο πρωτάθλημα. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο ημίχρονο.

Όπως αναφέρει το e-handball, στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με πολύ καλούς τους Τσούριτς και Τσίλη, αλλά και τον Ιωνικό να βρίσκει λύσεις, για να μην μείνει πίσω. Λίγο μετά το 15λεπτο η ομάδα της Νέας Φιλαδέλφειας ισοφάρισε σε 8-8 με τον έμπειρο Γιόσμου. Οι Πειραιώτες ανέβασαν σταδιακά ρυθμό και με τον Κλάγιτς να δίνει επιθετική πνοή, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι 14-11.

Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου οι «ερυθρόλευκοι» με γκολ του πολύ καλού Κλάγιτς έκαναν το 15-11 και πήραν διαφορά 4 τερμάτων για πρώτη φορά στο ματς. Στο 16-12 ο Αποστολίδης χάνει την ευκαιρία να μειώσει για τον Ιωνικό στέλνοντας την μπάλα άουτ σε χτύπημα πέναλτι. Ο Ολυμπιακός με ένα 3-0 , εκμεταλλευόμενος λάθη της αντίπαλης ομάδας έκανε το 18-12, έχοντας και σε εξαιρετική ημέρα και τον τερματοφύλακά του τον Τερλέτσκι, που πραγματοποίησε πάρα πολλές επεμβάσεις. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 19-14 στο 39 με πέναλτι του Λιόλιου. Η διαφορά έφτασε στο +7 για πρώτη φορά για την ομάδα του Κλιάιτς στο 41:46 και στο +8 στο 45 (23-15). Δύο πολύ όμορφα γκολ για τις δύο ομάδες στο 46 και 47 από Τσούριτς και Αϊβαλιώτη αντίστοιχα (24-16).

Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι το τέλος, διευρύνοντας το προβάδισμά του και φτάνοντας στην επικράτηση με 33-20 επί του Ιωνικού ΝΦ.

«Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο ήμασταν το αουτσάιντερ. Παρόλα αυτά προσπαθήσαμε να βγάλουμε κάποια πράγματα που δουλεύουμε στην προπόνηση όλον αυτόν τον καιρό για τα επόμενα παιχνίδια στα οποία θέλουμε να πάρουμε τους 2 βαθμούς. Από το συγκεκριμένο παιχνίδι κρατάμε το καλό μας πρώτο ημίχρονο και θέλουμε γρήγορα να ξεχάσουμε το δεύτερο από τα μισά του οποίου και έπειτα αφήσαμε το παιχνίδι να φύγει και ήρθε αυτή η διαφορά», δήλωσε στο e-handball.gr ο τερματοφύλακας του Ιωνικού Θανάσης Σύγγαρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ-ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΦ 33-20

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-4, 8-6, 10-8, 12-10, 14-11,(Ημχ), 16-12, 20-14, 23-15, 26-17, 29-18, 33-20

Ολυμπιακός (Κλιάιτς): Καραμπουρνιώτης 2, Τερλέτσκι, Ζάγια, Τσούριτς 4, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 3, Kόμπετιτς 5, Δεληχρήστος 1, Τσιλιμπάρης, Πασσιάς, Κλάγιτς 8, Μιχαηλίδης 5, Τσίλης 4

Ιωνικός ΝΦ (Παπακώστας): Τσακνής, Παπανικολάου, Σαμαράς 1, Αϊβαλιώτης 6, Αργυράκης, Ζαχάρης, Σύγγαρης, Αποστολίδης 2, Βασιλείου-Τσάφος, Μπούτος, Καραμασιώτης 1, Σιδηρόπουλος, Λιόλιος 3, Γιόσμου 3, Αλικάκος 1, Λόλας 3

Δίλεπτα: 6/2 Πέναλτι 3/3, 3/4 Διαιτητές: Σκλαβενίτης/Βήτας