Με ήρωα τον Ορφανουδάκη πήρε το…θρίλερ η Πυλαία!

Έχοντας ήρωα τον τερματοφύλακά της, Ανδρέα Ορφανουδάκη, ο οποίος έπιασε πέναλτι 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, η Πυλαία κατάφερε να υποτάξει την αντίσταση της Δράμας (21-20) και να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Στον αντίποδα, η σημερινή ήταν η πρώτη ήττα στη σεζόν για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι απώλεσαν τόσο τη διαφορά 3 τερμάτων που είχαν σχεδόν στα μισά της επανάληψης, όσο και της ευκαιρίας να σώσουν έστω το βαθμό από το σημείο του πέναλτι στο τέλος.

Όπως αναφέρει το greekhandball, το παιχνίδι καθ’ όλη τη διάρκειά του ήταν θρίλερ, με τις 2 ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τη Δράμα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ισχνό προβάδισμα (10-12). Στην επανάληψη, οι παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη έδειχναν να διατηρούν το πάνω χέρι (14-17), ωστόσο οι γηπεδούχοι γύρισαν τον… διακόπτη (20-19) και όντας πιο ψύχραιμοι και τυχεροί στο τέλος πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-4, 5-5, 7-7, 10-10, 10-12 (ημιχρονο), 11-14, 14-15, 16-17, 18-18, 20-20, 21-20

Διαιτητές: Τσιάνας-Θεοδωσίου

Δίλεπτα: 7-9

ΠΥΛΑΙΑ: Πεχλιβανίδης, Ζαφείρης 2, Μπάτζιος 1, Βραχιολίδης , Κουκμίσης Ν. 8, Κουκμίσης Κ. 2, Ορφανουδάκης 2, Μούγιτς 4, Κωστακίδης , Αλεξανδρίδης, Παπαγεωργίου 2, Πιστόλας, Αλατσατιάνος, Ελέτα, Νταμιάνοβιτς, Λασκαρούδης

ΔΡΑΜΑ: Μπέτζιος , Παπάζογλου Λ., Σίνα 1, Χαϊτίδης 6, Δέσπος 4, Παπαδόπουλος 3, Κοτσαμαρίκογλου, Παπάζογλου Θ. 2, Βάκκας, Παγωνίδης, Φραγκούλης 2, Θωμίδης, Κοβογλανίδης, Πολύδωρος 2, Καφαντάρης, Κουρτίδης