Χωρίς νικητή το ντέρμπι “δικεφάλων”, στο 89′ τον βαθμό ο ΠΑΟΚ με τον Μουργκ (βαθμολογία)

Ντέρμπι με τα όλα του στο ΟΑΚΑ, χωρίς τελικό νικητή. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με Ανσαριφάρντ, ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές αλλά η ισοφάριση ήρθε στο 89΄με τον νεοαποκτηθέντα Τόμας Μουργκ.

Ο Καρέρα αποφάσισε να ξεκινήσει βασικό τον Μάριο Μιτάι, ο οποίος σε ηλικία 17 ετών και 2 μηνών και 13 ημερών έκανε το ντεμπούτο του στη Super League. Όπως ήταν φυσικό ο ΠΑΟΚ επιδίωξε να χτυπήσει την αριστερή πλευρά της ΑΕΚ και να βάλει πίεση στον νεαρό Αλβανό, ο οποίος όπως ήταν φυσικό έδειξε «τρακαρισμένος». Από τη στιγμή που ο Νεντελτσιάρου δεν έδινε τις απαραίτητες βοήθειες, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν χώρους. Το σουτ του Τσόλακ στο πρώτο δοκάρι πέρασε άουτ στο 9ο λεπτό, όπως κι εκείνο του Ζίβκοβιτς με το αριστερό, έξω από την περιοχή. Γενικότερα, οι παίκτες του Φερέιρα είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης.

Η ΑΕΚ, όμως, ήταν αυτή που βρήκε το γκολ, εκμεταλλευόμενη κυρίως την ατομική ποιότητα των παικτών της που έβγαλαν έναν πολύ ωραίο συνδυασμό. Και πιο συγκεκριμένα των Τάνκοβιτς και Ανσαριφάρντ. Ο Σουηδός πήρε την μπάλα από τον Λιβάγια και την «κουβάλησε» μέχρι να δώσει την κατάλληλη στιγμή μια πολύ όμορφη πάσα στον Ιρανό φορ, ο οποίος με εξαιρετικό πλασέ έκανε το 1-0 στο 23ο λεπτό.

Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση όταν ο Ζίφκοβιτς από τα δεξιά βρήκε ξανά χώρους κι ο Τζόλης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, καθώς ευνοήθηκε από την κόντρα στην απομάκρυνση του Χνιντ. Εκεί, όμως, ήταν που πήρε την μπάλα με το χέρι και με την παρέμβαση του VAR το γκολ δεν μέτρησε. Λίγο αργότερα, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, αλλά ο Στίλερ αφού συμβουλεύτηκε το VAR έδωσε εντολή να συνεχιστεί το παιχνίδι. O ΠΑΟΚ είχε «φωνάξει» για πέναλτι και στο 15ο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου αλλά οι σέντρες των Γιαννούλη και Ζίβκοβιτς δεν αποτέλεσαν πρόβλημα για τους ψηλούς αμυντικούς της ΑΕΚ. Ο Καρέρα μετά την ανάπαυλα έβγαλε τον Μιτάι για να βάλει τον Λόπες και στο 60ο λεπτό αντικατέστησε επίσης τον δημιουργό (Τάνκοβιτς) και τον σκόρερ (Ανσαριφάρντ) του γκολ για να βάλει Αλμπάνη και Ολιβέιρα.

Οι γηπεδούχοι όσο κυλούσε ο χρόνος έδειξαν σαφή διάθεση να παίξει για να κρατήσει το αποτέλεσμα κι ως εκ τούτου έδωσαν χώρο στους αντιπάλους τους και προσπάθησαν να «χτυπήσουν» στην αντεπίθεση. Στο 67′, ο Τζόλης έβγαλε στον Μάτος, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Τσιντώτας με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε, ενώ στο 78′ ο Σβιντέρσκι έκανε το γυριστό εντός περιοχής με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

ΑΕΚ : Τσιντώτας, Χνιντ, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Παουλίνιο (70’ Βασιλαντωνόπουλος), Σάκχοφ, Κρίστισιτς, Μιτάϊ, Τάνκοβιτς (60’ Αλμπάνης) (80’ Σαμπανάτζοβιτς), Λιβάγια, Ανσαριφάρντ (60’ Ολιβέιρα)

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ινγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης (81’ Μουργκ), Μάτος (68’ Ουαγκέ), Εσίτι (58’ Νινούα), Σβαμπ, Γιαννούλης, Α. Ζίβκοβιτς (81’ Μπίσεσβαρ), Τζόλης (68’ Σβιντέφσκι), Τσόλακ