Σπουδαία νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα στη Ριζούπολη (βαθμολογία)

Σπουδαία η πρώτη νίκη του ΠΑΣ Γιάννινα στο φετινό πρωτάθλημα, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής στο γήπεδο της Ριζούπολης.

Η ομάδα του Μιχάλη Γιαννίκη, μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι, επικράτησε με 2-1 του Απόλλωνα Σμύρνης, χάρη σε δύο γκολ που σημείωσε λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.

Ο ΠΑΣ προηγήθηκε στο 43’ με τον Παμλίδη, ο οποίος πλάσαρε από κοντά μετά από το σουτ του Κριζμάν στο δοκάρι. Πριν ο Απόλλωνας συνέλθει, το προβάδισμα διευρύνθηκε. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Πίρσμαν ντρίμπλαρε τον Τσαμπούρη από πάνω και πάσαρε στον Ελευθεριάδη, ο οποίος εξ’ επαφής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Απόλλωνας μπήκε δυναμικά στο δεύτερο και είχε σημαντική ευκαιρία να μειώσει στο 50’, όταν ο Φατιόν εκτέλεσε άουτ το πέναλτι που κέρδισε ο Μουνιέ σε μαρκάρισμα του Κάργα. Τελικά, μείωσε το σκορ στο 82’ με σουτ του Ιωαννίδη.

Η φάση χρειάστηκε έξι λεπτά για να ελεγχθεί η φάση από το VAR και να κατακυρωθεί το γκολ από τον διαιτητή Παπαπέτρου…

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Κότσαρης (46′ Βέρχουλστ), Τσαμπούρης, Βιτλής (46′ Μουνιέ), Ντομίνγκες, Λισγάρας, Φατιόν (71′ Κολ), Σλίβκα, Μπαξεβανίδης, Φερνάντεθ (46′ Ντάουντα), Τσιλούλης (77′ Ιωαννίδης), Μπετινέλι.

ΠΑΣ Γιάννινα: Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Πίρσμαν, Κάργας, Παντελάκης, Κάστρο, Σιόντης (90′ Εραμούσπε), Ελευθεριάδης (56′ Νάουμετς), Λεό, Κρίζμαν (76′ Μπρένερ), Παμλίδης (56′ Καρτάλης).