Μπήκε με το… δεξί μετά από ανατροπή το Περιστέρι

Το Περιστέρι μπήκε με το… δεξί στην Basket League της σεζόν 2020-21 ύστερα από ανατροπή στο δεύτερο ημιχρόνο και εντός έδρας νίκη επί του Κολοσσού Ρόδου (84-81).

Οι φιλοξενούμενοι με ηγέτη τον Ντομινίκ Άρτις (25 πόντοι με 3 τρίποντα και 6 ασίστ) είχαν τον έλεγχο στο πρώτο μέρος. Οι «κυανοκίτρινοι» ανέβασαν την πίεση στην άμυνα τους με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου και με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να είναι ασταμάτητος στην επίθεση (27 πόντοι με 11/14 σουτ εντός πεδιάς) άλλαξαν τον ρυθμό στην τρίτη περίοδο.

Με επιμέρους σκορ 28-10 το Περιστέρι ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 15 πόντων. Ο Κολοσσός ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο δεν παράτησε τον αγώνα και επιχείρησε την δική του ανατροπή.

Πλησίασε στον πόντο (82-81 με δύο βολές του Κένι Γκόινς) με 26’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης, αλλά στα τελευταία πέντε δευτερόλεπτα έχασε δύο φορές την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, μετά το 84-81 με δύο βολές του Τεράν Πέτεγουεϊ.

Οι Άρτις και Τζεκουάν Λάϊλ ήταν άστοχοι σε προσπάθειες για τρίποντο και οι γηπεδούχοι πήραν τους δύο βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 41-44, 69-54, 84-81.