Κατηγορίες
Γ ΕΠΣ Ημαθίας

ΕΠΣ Ημαθίας : Με 8 ομάδες και σε έναν όμιλο η Γ Ερασιτεχνική. Επιστρέφουν στη δράση Βεργίνα και Ριζώματα

Πραγματοποιήθηκε πριν λίγο στα γραφεία της ΕΠΣ Ημαθίας, η κλήρωση της Γ Ερασιτεχνικής για την αγωνιστική περίοδο 2020/2021.

Τη φετινή σεζόν θα συμμετέχουν στο πρωτάθλημα μόλις 8 ομάδες (από τις 12 πέρσι), με αποτέλεσμα η Επιτροπή της ΕΠΣΗ να προχωρήσει στη συγκρότηση ενός μόνο ομίλου.

Στα αξιοσημείωτα, η επιστροφή στα ποδοσφαιρικά δρώμενα του νομού για τον ΜΑΣ Βεργίνας, που θα αγωνιστεί ξανά μετά από τρία χρόνια αδράνειας, ενώ ακόμη πιο χαρακτηριστική είναι η συμμετοχή του ΑΠΣ Ριζωμάτων, που επανεργοποιεί τον ποδοσφαιρικό σύλλογο μετά από 12 χρόνια όταν (ως ΑΕ Ριζωμάτων τότε) είχε φτάσει μέχρι την άνοδο στην Α Ερασιτεχνική.

Στο πρωτάθλημα συμμετέχουν και φέτος ο Αχιλλέας Νεοκάστρου, η Ακαδημία Μακροχωρίου, ο ΑΟ Συκιάς, η Παλασίδειος Ακαδημία, η Δόξα Νάουσας και η Νέα Γενεά Νικομήδειας (οι δύο τελευταίες υποβιβάστηκαν από τη Β), ενώ δεν δήλωσαν συμμετοχή ο Αστέρας Αλεξάνδρειας και η Θύελλα Στενημάχου.

Η έναρξη του πρωταθλήματος ορίστηκε για το Σάββατο 7/11, με ώρα έναρξης στις 15.00.

Αναλυτικά το πρόγραμμα :

1η / 8η αγωνιστική
ΑΠΣ Ριζωμάτων – Αχιλλέας Νεοκάστρου
Ακαδημία Μακροχωρίου – ΑΟ Συκιάς
Δόξα Νάουσας – Παλασίδειος Ακαδημία
Νέα Γενεά Νικομήδειας – ΜΑΣ Βεργίνα

2η / 9η αγωνιστική
Ακαδημία Μακροχωρίου – ΑΠΣ Ριζωμάτων
Αχιλλέας Νεοκάστρου – Δόξα Νάουσας
ΑΟ Συκιάς – Νέα Γενεά Νικομήδειας
ΜΑΣ Βεργίνα – Παλασίδειος Ακαδημία

3η / 10η αγωνιστική
ΑΠΣ Ριζωμάτων – Δόξα Νάουσας
Νέα Γενεά Νικομήδειας – Ακαδημία Μακροχωρίου
ΜΑΣ Βεργίνα – Αχιλλέας Νεοκάστρου
Παλασίδειος Ακαδημία – ΑΟ Συκιάς

4η / 11η αγωνιστική
Νέα Γενεά Νικομήδειας – ΑΠΣ Ριζωμάτων
Δόξα Νάουσας – ΜΑΣ Βεργίνα
Ακαδημία Μακροχωρίου – Παλασίδειος Ακαδημία
Αχιλλέας Νεοκάστρου – ΑΟ Συκιάς

5η / 12η αγωνιστική
ΑΠΣ Ριζωμάτων – ΜΑΣ Βεργίνα
Παλασίδειος Ακαδημία – Νέα Γενεά Νικομήδειας
ΑΟ Συκιάς – Δόξα Νάουσας
Αχιλλέας Νεοκάστρου – Ακαδημία Μακροχωρίου

6η / 13η αγωνιστική
Παλασίδειος Ακαδημία – ΑΠΣ Ριζωμάτων
ΜΑΣ Βεργίνα – ΑΟ Συκιάς
Νέα Γενεά Νικομήδειας – Αχιλλέας Νεοκάστρου
Δόξα Νάουσας – Ακαδημία Μακροχωρίου

7η / 14η αγωνιστική
ΑΟ Συκιάς – ΑΠΣ Ριζωμάτων
Αχιλλέας Νεοκάστρου – Παλασίδειος Ακαδημία
Ακαδημία Μακροχωρίου – ΜΑΣ Βεργίνα
Δόξα Νάουσας – Νέα Γενεά Νικομήδειας