Πέρασε από την Τρίπολη η ΑΕΚ, στο -3 από την κορυφή (βαθμολογία)

Δύσκολο το έργο της ΑΕΚ στην Τρίπολη, όμως ο “δικέφαλος” έβγαλε αντίδραση μετά την ήττα -σοκ από τη Ζόρια και έπιασε πολύ καλή απόδοση. Λιβάγια και Ανσαριφάρντ τα γκολ των “κιτρινόμαυρων”, ισοφάρισε ο Μπαράλες.

Οι “κιτρινόμαυροι” έκαναν ένα από τα καλύτερα ημίχρονο της σεζόν, ωστόσο είδαν τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στη μοναδική τους τελική στο πρώτο μέρος. Παρ’ όλα αυτά οι παίκτες του Καρέρα έπαιξαν εξαιρετικά σε ομαδικό επίπεδο και τελικά αυτός που έδωσε τη λύση ήταν ο Καρίμ Ανσαριφάρντ. Σε μια φάση, πάντως, που γενικότερα οι φιλοξενούμενοι λειτούργησαν εξαιρετικά.

Η ΑΕΚ μπήκε ιδανικά στην Τρίπολη, κυκλοφόρησε καλά την μπάλα κι αναζήτησε χώρους προς την εστία του Παπαδόπουλου. Παράλληλα, στην άμυνα έκλεισε σωστά τους χώρους και δεν άφησε τους γηπεδούχους να βρουν λύσεις. Η πρώτη καλή φάση ήρθε μόλις στο 2ο λεπτό, όταν ο Ανσαριφάρντ έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι αλλά ο Σουάρεθ έδιωξε πάνω στη γραμμή!

Στο 8ο λεπτό, ο Τάνκοβιτς διαμαρτυρήθηκε για σπρώξιμο από τον Καστάνιο μέσα στη μεγάλη περιοχή, αλλά μετά και την ενημέρωση από το VAR o Παπαδόπουλος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Τελικά, το γκολ ήρθε για τους “κιτρινόμαυρους” στο 13′! Ο εξαιρετικός, Σάκχοφ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Τάνκοβιτς έστρωσε με το κεφάλι στον Λιβάγια κι εκείνος με ωραίο σουτ στην κίνηση έκανε το 0-1.

Οι παίκτες του Καρέρα κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος και συνέχισαν να απειλούν αναζητώντας και δεύτερο γκολ. Τελικά, όχι μόνο δεν το βρήκαν αλλά είδαν και τον Αστέρα Τρίπολης να ισοφαρίζει σε 1-1 στην πρώτη του τελική! Οι γηπεδούχοι δεν είχαν απειλήσει καθόλου αλλά στο 44ο λεπτό μετά τη σέντρα του Άλβαρες, ο Μπαράλες νίκησε στην εναέρια μονομαχία τον Τσιγκρίνσκι και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Αστέρας, με ανεβασμένη την ψυχολογία λόγω της ισοφάρισης, μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και θέλησε να ισορροπήσει τον αγώνα. Από την άλλη πλευρά, η Ένωση θα μπορούσε να πετύχει ένα δεύτερο γκολ στο 48′ όταν η σέντρα-σουτ του Λιβάγια κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Παπαδόπουλου. Οι Αρκάδες προσπάθησαν να πιέσουν τους “κιτρινόμαυρους”, αλλά ήταν εμφανώς πως αντιμετώπιζαν πρόβλημα στην τελική προσπάθεια.

Μετά το 55ο λεπτό, οι παίκτες του Μάσιμο Καρέρα ανέβηκαν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έψαξαν το δεύτερο γκολ και τελικά είδαν την πίεσή τους να αποδίδει καρπούς. Ο Λιβάγια άλλαξε εξαιρετικά το παιχνίδι στον Βασιλαντωνόπουλο, ο οποίος συνεργάστηκε με τον Σάκχοφ, που έστρωσε στον Ανσαριφάρντ και ο Ιρανός με υπέροχο σουτ διαμόρφωσε το 2-1.

To 2-1 έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να διαχειριστεί το αποτέλεσμα, διατηρώντας τον έλεγχο, ενώ οι αρκετές διακοπές εξαιτίας τραυματισμών δεν ευνόησαν τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων. Η Ένωση είχε δύο καλές στιγμές με τον Τάνκοβιτς σε διάστημα έξι λεπτών (71′-77′), καθώς κι ένα -σωστά- ακυρωθέν γκολ του Νέλσον Ολιβέιρα στο 78ο λεπτό για οφσάιντ. Στο μεσοδιάστημα ο Άλβαρες είχε ένα εξαιρετικό σουτ που πέρασε λίγο έξω από την εστία του Τσιντώτα.

Ο Καρέρα, βλέποντας πως ο Αστέρας ανεβάζει την πίεσή του, προχώρησε σε διπλή αλλαγή διάταξης. Αρχικά, πέρασε στο γήπεδο τον Αντρέ Σιμόες και γύρισε το σύστημα σε 4-3-3, ενώ στη συνέχεια πέρασε και τον Νασίμ Χνιντ, παίζοντας με τρεις στόπερ και 3-5-2 στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Μ’ αυτό τον τρόπο, ο Ιταλός έκλεισε τους χώρους και δεν έδωσε το δικαίωμα στον Αστέρα να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Άλβαρες, Σουάρεθ, Καστάνιο, Κώτσιρας, Μπόρχα Φερνάντεθ, Βαλιέντε (84′ Ιγκλέσιας), Σίτο (46′ Αλί Μπαμπά), Γκόμες, Κρέσπι (84′ Λέο Τιλίκα), Μπαράλες

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Ινσούα, Νεντελτσιάρου, Τσιγκρίνσκι, Βασιλαντωνόπουλος, Σάκχοφ, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (90′ Χνιντ), Τάνκοβιτς (79′ Σιμόες), Λιβάια, Ανσαριφάρντ (71′ Ολιβέιρα)