Επιστροφή στις νίκες για το Περιστέρι με «υπογραφή» ΜακΛίν (βαθμολογία)

Με τον Τρε ΜακΛίν παραγωγικό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και ανεβάζοντας την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο μέρος, το Περιστέρι μπήκε με νίκη στο 2021.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ με 76-67 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League και επέστρεψε στις επιτυχίες, σταματώντας παράλληλα το σερί τριών νικών που μετρούσαν οι «ασπρόμαυροι».

Ο Αμερικανός είχε 22 πόντους με 8/15 σουτ για τους νικητές που εκτέλεσαν πολύ καλά από το τρίποντο (40% έναντι 23% του ΠΑΟΚ) ενώ πήραν 15 πόντους από δεύτερες επιθέσεις. Για τον Δικέφαλο ο Μάλκολμ Γκρίφιν ξεχώρισε με 15 πόντους, πέντε ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.

Βρίσκοντας σουτ από μακριά ο ΠΑΟΚ μπήκε στο παιχνίδι προηγούμενος με 10-5 στα μισά της πρώτης περιόδου και 14-8 στο 6′. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι μπροστά μέχρι το 8′ όταν το Περιστέρι με ένα σερί 7-0, προσπέρασε με 15-14. Ο ΠΑΟΚ πάντως ήταν και πάλι μπροστά με το τέλος του δεκαλέπτου (15-17). Το «ασπρόμαυρο» σερί διευρύνθηκε για το 21-15 στο 11′ όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν σχετικά γρήγορα να επαναφέρουν την ισορροπία και να προηγηθούν με έξι (30-24 στο 18′), χάρη σε ένα σερί 15-3. Ο Δικέφαλος ξεκόλλησε μετά από ώρα όμως και ισοφάρισε στο 32-32 με το τέλος του ημιχρόνου.

Οι «κυανοκίτρινοι» μπήκαν πιο συγκεντρωμένα στο δεύτερο ημίχρονο και έπειτα από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, βρέθηκε στο +9 (45-36), βρίσκοντας λύσεις από τον πιο γρήγορο ρυθμό που έδωσε στο παιχνίδι -είχε τέσσερις πόντους στο transition στο πρώτο ημίχρονο και έξι στην τρίτη περίοδο. Ο Ζώης Καράμπελας έδωσε στο Περιστέρι για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (48-38) την ώρα που ο ΠΑΟΚ είχε έξι μόνο πόντους σε 6,5 αγωνιστικά λεπτά. Η εικόνα δεν διαφοροποιήθηκε μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, αν και ο ΠΑΟΚ με πέντε σερί πόντους του Τσαλμπούρη μείωσε από τους 12 στους επτά (57-50).

Ο ΠΑΟΚ με τον Μάλκολμ Γκρίφιν να κάνει καλή δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ, προσπάθησε να πλησιάσει όμως το Περιστέρι συνέχισε να έχει τον έλεγχο της κατάστασης (65-55 στο 33′) με τον ΜακΛίν να είναι σταθερή αξία στην επίθεση του. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν μπορούσε να γίνει απειλητική όμως δεν επέτρεπε και στον αντίπαλο του να τελειώσει το παιχνίδι (68-61 στο 36′). Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν αισθάνθηκε πίεση και βρίσκοντας καλές επιλογές, ξέφυγε με 13 (74-61), 2,5 λεπτά πριν το τέλος. Ο ΠΑΟΚ έχασε με πέντε φάουλ τον Γκρίφιν και δεν είχε τρόπο επιστροφής στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 32-32, 57-50, 76-67.