«Φονέας των Γιγάντων» το Λαύριο (βαθμολογία)

Μετά από εκείνο της ΑΕΚ στην Basket League, το Λαύριο με διαφορά μιας εβδομάδας διέκοψε και το αήττητο του Παναθηναϊκού (92-82) σε ρόλο σύγχρονου «Φονέα των Γιγάντων».

Έτσι μετά την ολοκλήρωση της 10ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου του Πρωταθλήματος και πριν το ντέρμπι Παναθηναϊκός – ΑΕΚ την ερχόμενη Κυριακή (10/1) στο φινάλε του πρώτου γύρου, δεν υπάρχει αήττητη ομάδα στην Basket League.

Η ομάδα της Λαυρεωτικής συνέχισε το εντυπωσιακό σερί της πετυχαίνοντας την έκτη διαδοχική νίκη της στο Πρωτάθλημα και την πρώτη στην ιστορία της επί των «πρασίνων». Καθοριστικό για την εξέλιξη της συνάντησης ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, όταν το Λαύριο επέβαλλε τον γρήγορο ρυθμό παιχνιδιού του και με επιμέρους σκορ 33-17 μετέτρεψε το εις βάρος του 42-31 του πρώτου ημιχρόνου σε υπέρ του 64-59 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το φινάλε του τρίτου δεκάλεπτου ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους, καθώς ο Γκλεν Κόζι «έγραψε» το 64-59 με τρίποντο από το ύψους του κέντρου. Με νέο τρίποντο του Κόζι και δύο βολές του Νίκου Περσίδη, το Λαύριο Megabolt ξέφυγε με διψήφια διαφορά (69-59) στο 31’ και στην συνέχεια άντεξε στην προσπάθεια ανατροπής της «ομάδας του τριφυλλιού».

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 31-42, 64-59, 92-82.