Με πέναλτι στο 96′ πήρε την ισοπαλία στη Λάρισα ο ΠΑΟΚ (βαθμολογία)

Μια αξιόμαχη ΑΕΛ κόντρα σε έναν υποτονικό ΠΑΟΚ, θα μπορούσε να είναι ο τίτλος για το σημερινό παιχνίδι στο Αλκαζάρ.

Η ομάδα της Λάρισας έχασε μια μεγάλη νίκη στο 96ο λεπτό, όταν ο Ναγκί ανέτρεψε τον Σφιντέρσκι και ο Βιερίνια ευστόχησε, δίνοντας έναν βαθμό στην ομάδα του. Τρομερό γκολ ο Πινακάς, χάνει έδαφος ο “δικέφαλος”, που έπαιξε για αρκετά λεπτά με ανορθόδοξο τρόπο, γεμίζοντας με σέντρες τα αντίπαλα καρέ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, ωστόσο αυτή δεν καρποφόρησε. Οι ευκαιρίες των Σφιντέρσκι (13′), Τζόλη (28′-30′-37′) αλλά και τα τρία μακρινά σουτ της ΑΕΛ ήταν ότι καλύτερο στο πρώτο 40λεπτο, με τη σημαντική στιγμή να καταγράφεται στο 43′ όταν ο αρχικά ο Ίνγκασον με κεφαλιά είδε τον Ναγκί να τον σταματά με το πόδι πάνω στον γραμμή και στην συνέχεια ο Μουργκ με δυνατό σουτ να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της ΑΕΛ.

Στο δεύτερο μέρος, ο “δικέφαλος” μπήκε φουριόζος και είχε δύο καλές ευκαιρίες με τους Βιερίνια και Τζόλη, ωστόσο το γκολ ήρθε από την πλευρά της ΑΕΛ και συγκεκριμένα στο 70΄ όταν ο Πινακάς έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα του ΠΑΟΚ, πέρασε τον Βαρέλα, νίκησε τον Ίνγκασον με ντρίπλα κάτω από τα πόδια και με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Πασχαλάκη κάνοντας το 1-0.

Από το σημείο εκείνο, ο Πάμπλο Γκαρσία προχώρησε σε αλλαγές ωστόσο η ομάδα του επέλεξε να γεμίζει την αντίπαλη άμυνα με σέντρες, με την ΑΕΛ να κόβει σχετικά άνετα.

Στο 86′ ο ΠΑΟΚ είχε μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία, με τον Τζόλη ανενόχλητος μετά την σέντρα του Γιαννούλη να αστοχεί.

Η φάση που έκρινε το τελικό αποτέλεσμα σημειώθηκε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ναγκί ανέτρεψε τον Σφιντέρσκι με τον Ευαγγέλου να δίνει το πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Βιερίνια.

ΑΕΛ : Νάγκι, Μιχαήλ, Ηλιάδης, Ζίζιτς, Φίλιπ, Μπέρτος, Μιλοσάβλιεβιτς (71′ Γκοτζαμανίδης), Σπαρβ, Νικολιάς (83′ Νούνιτς), Πινακάς (83′ Γλυνός), Τρούγιτς (53′ Πλατέλλας)

ΠΑΟΚ : Πασχαλάκης, Βιερίνια, Γιαννούλης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Αουγκούστο (82′ Σβαμπ), Μουργκ (87′ Τσόλακ), Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Ελ Καντουρί, Σφιντέρσκι