Ανατροπή και νίκη για τον ΠΑΟΚ πριν τον Ολυμπιακό (βαθμολογία)

Με την πλάτη στον τοίχο έπαιζε σήμερα κόντρα στον Βόλο ο ΠΑΟΚ και τελικά αυτό λειτούργησε ευεργετικά.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε με 3-1 στην Τούμπα και πήρε ψυχολογία ενόψει του εντός έδρας ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, που θα διεξαχθεί την Τετάρτη 13/1.

Ο Βόλος κατάφερε να προηγηθεί και φέρει…σύννεφα στον “δικέφαλο” αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν τούμπα το ματς και να πάρουν το τρίποντο.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα σημειώθηκε στο 7ο λεπτό, όταν ο Ζίφκοβιτς έκανε τη σέντρα και ο Σφιντέρσκι έστειλε τη μπάλα άουτ.

Όμως το πρώτο γκολ ήρθε από την άλλη πλευρά και συγκεκριμένα από τον Κιάκο, ο οποίος πήρε τη μπάλα μετά από κόντρες και νίκησε τον Πασχαλάκη για το 0-1.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψαν να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ, αλλά η σπουδαία διπλή επέμβαση του Πασχαλάκη στα σουτ των Δουβίκα και Ρενάτο Σάντος έσωσε τον “δικέφαλο”.

Στο 28′ ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ριένστρα και μετά την εξέταση από το VAR, o Σβαμπ που ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και ισοφάρισε για την ομάδα του.

Στο 40′ ο Βόλος είχε σπουδαία ευκαιρία με τον Περέα, ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 1-1, ένα διάστημα στο οποίο ο ΠΑΟΚ ήταν κακός, ο Βόλος χτύπησε εξαιρετικά στην κόντρα και εκτός του γκολ που πέτυχε απείλησε και άλλες φορές την εστία του Πασχαλάκη.

Στο 56′ ο ΠΑΟΚ είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ζίβκοβιτς να γυρίζει για τον Ουάρντα, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ και δεν κατάφερε να πετύχει γκολ κόντρα στη μέχρι πρότινος ομάδα του.

Στο 59′ ο Ίνγκασον σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως off side, ωστόσο δεν έγινε το ίδιο στο 65′ όταν βρήκε στόχο με κεφαλιά και ενώ προηγήθηκε η κεφαλιά-πάσα του Σφιντέρσκι.

Στο 73′ ο νεοαποκτηθέντας Κρμέντσικ λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ, αλλά το γυριστό σουτ κατέληξε άουτ.

Στο 82′ καταγράφηκε νέα μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Μουργκ να κάνει το σουτ και τον Κλέιμαν να διώχνει με τα πόδια.

Το τελικό 3-1 διαμορφώθηκε στο 90ο λεπτό, με τον Κρμέντσικ να πετυχαίνει στην κόντρα το πρώτο του γκολ με την ασπρόμαυρη φανέλα

ΠΑΟΚ : Πασχαλάκης, Περέιρα (46′ Βιερίνια), Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σβαμπ, Εσίτι (46′ Ελ Καντουρί), Τζόλης (78′ Μουργκ), Ζίφκοβιτς, Ουάρντα (84′ Αουγκούστο), Σφιντέρσκι (67′ Κρμέντσικ)

ΝΠΣ Βόλος : Κλέιμαν, Γκρίλο (86′ Ντεντάκης), Φεράρι, Σάντσεζ, Μήτογλου, Κιάκος (67′ Μαρτίνεζ), Ριένστρα, Περέα (63′ Νίνης), Ρενάτο Σάντος, Μπαρτόλο, Δουβίκας