Η Σπέτσια πέταξε εκτός Κυπέλλου τη Ρόμα! (αποτελέσματα)

Μετά από ένα εκπληκτικό ματς στο Olimpico, η εντυπωσιακή Σπέτσια έπαιξε στα ίσια τη Ρόμα και μετά την ημίωρη παράταση, την άφησε εκτός της προημιτελικής φάσης.

Οι Ρωμαίοι έμειναν με 9 παίκτες στο ξεκίνημα της παράτασης και εκ των πραγμάτων, έχασαν το πάνω χέρι, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να βρουν τους διαδρόμους και να πετύχουν δύο γκολ και να πάρουν στο τέλος μια θριαμβευτική πρόκριση.

Το 0-1 σημείωσε με πέναλτι ο Γκολομπίνοφ (6′) και εννιά λεπτά αργότερα ο Σαπονάρα έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στη Σπέτσια. Η Ρόμα μείωσε πριν το τέλος του πρώτου μέρους με πέναλτι του Πελεγκρίνι και στο 73′ ο Μκταριάν έφερε το ματς στα ίσια.

Στην παράταση, η Σπέτσια πέτυχε δύο γκολ και συγκεκριμένα με τους Βέρντε (107′) και Σαπονάρα (119′)

Ρόμα : Λόπεζ, Κούμπουλα, Μαντσίνι, Κριστάντε (95΄Φουτζάτο), Σπινατσόλα (69′ Κάρσντορπ), Πέρες, Βιγιάρ (69′ Βερετούτ), Πελεγκρίνι, Μκταριάν (85′ Πέρεζ), Πέδρο (95′ Ιμπάνιεθ), Μαγιοράλ (90′ Τζέκο)

Σπέτσια : Κράπικας, Ράμος (68′ Ντελ Όρκο), Βινιάλι, Έρλιτς, Ισμαϊλί, Ματζιόρε, Ντεϊολά (80′ Ακαμπόρα), Σένα (68′ Σένα), Σαπονάρα, Αγκουδέλο (59′ Βέρντε), Γκολομπίνοφ (68′ Πίκολι)