Έφτασε το γκολ του Ιωάννου στον Άρη (βαθμολογία)

Με το πρώτο γκολ του Νικόλα Ιωάννου, ο Άρης πέρασε νικηφόρα από τη Ριζούπολη και επέστρεψε στις επιτυχίες.

Οι “κιτρινόμαυροι” ωστόσο έπαιξαν με τη…φωτιά, καθώς το γκολ σημειώθηκε στο 19ο λεπτό, με τον Απόλλωνα να ρισκάρει στη συνέχεια για την ισοφάριση.

Ωστόσο, το τελευταίο σφύριγμα βρήκε την ομάδα της Θεσσαλονίκης να πανηγυρίζει την 11η φετινή νίκη, που τη φέρνει (προσωρινά) στη δεύτερη θέση, ισόβαθμη με την ΑΕΚ.

Ο Άρης ήταν πολύ ανώτερος στο πρώτο μέρος και αν δεν ήταν ο Νταβίνο Βέρχουλστ το σκορ θα ήταν μεγαλύτερο από το 0-1 που έγραφε το ταμπλό μετά τα πρώτα 45 λεπτά. Ο Βέλγος τερματοφύλακας είπε «όχι» δύο φορές στον Μπρούνο Γκάμα (στο 11’ με απευθείας φάουλ και στο 32’ με τρομερό δεξί σουτ) και σε αυτές των Ντάνιελ Μαντσίνι (τετ α τετ στο 34’), Σαντέ Σίλβα (διαγώνιο σουτ στο 45’).

Δεν μπορούσε, όμως, ο Βέρχουλστ να κάνει κάτι στο 18’: εκτέλεση κόρνερ από τον Γκάμα, πρώτη κεφαλιά του Μαντσίνι, δεύτερη του Φακούντο Μπερτόγλιο και από πολύ κοντά ο Ιωάννου έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, σημειώνοντας το παρθενικό του τέρμα με τους «κίτρινους».

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» το μόνο που είχε να αντιπαρατάξει στο διάστημα αυτό, ήταν μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Μαρκ Φερνάντεζ που, όμως, νικήθηκε από τα πόδια του Μάριου Σιαμπάνη.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση – τουλάχιστον όσον αφορά στο ρυθμό – με το πρώτο. Οι γηπεδούχοι πίεσαν πιο ψηλά, περιόρισαν τους «κίτρινους» ωστόσο οι φάσεις μπροστά στις δυο εστίες ήταν είδος προς εξαφάνιση.

Υποψία ευκαιρίας υπήρξε στο 50’, με το σουτ του Λούκας Σάσα να κοντράρει στα σώματα και την μπάλα να φεύγει κόρνερ, αλλά και στο 79’, όταν ο Βέρχουλστ πρόλαβε την ύστατη στιγμή το γύρισμα του Μαντσίνι. Η κεφαλιά του Αλμπιόλ Ντάουντα στο 85’ πέρασε άουτ, στη μοναδική καλή ευκαιρία των γηπεδούχων.

Το 0-1 έμεινε μέχρι το φινάλε, με την ομάδα του Άκη Μάντζιου να παίρνει την έβδομη νίκη της στη σεζόν με το σκορ αυτό και να ανεβαίνει εκ νέου στη δεύτερη θέση με 36 βαθμούς – παρέα με την ΑΕΚ που αύριο (Κυριακή 24/1) κοντράρεται με τον ΠΑΟΚ των 35 βαθμών στην Τούμπα.

Απόλλων Σμύρνης : Βέρχουλστ, Μπρούσιτς, Μπαξεβανίδης, Κάλισιρ (28′ Βιτλής), Ντομίνγκες, Φατιόν (69′ Κιτόκο), Τσιλούλης, Μαρκ Φερνάντεθ (84′ Βάρκας), Κολ, Τομάς (69′ Μουνιέ), Ντάουντα

Άρης : Σιαμπάνης, Ιωάννου (85′ Λόπεθ), Σούντγκρεν, Δεληζήσης, Ρόουζ, Σάσα, Τζέγκο, Γκάμα (73′ Μάνος), Σάντε Σίλβα (63′ Κάτσε), Μπερτόλιο (73′ Ματέο Γκαρσία), Μαντσίνι (85′ Σάκιτς)