Πέρασε χωρίς απώλειες από τη Βέροια η Παναθηναϊκός

Ένας ορεξάτος Παναθηναϊκός, «άλωσε» την Βέροια επικρατώντας 3-0 σετ του τοπικού Φιλίππου και έκανε το 4/4 στη φετινή Volley League.

Χωρίς να συναντήσει πρόβλημα σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-0 σετ του Φιλίππου στη Βέροια για την 4η αγωνιστική της Volley League και πέτυχε την τέταρτή του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια την φετινή σεζόν.

Οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, κατακτώντας εύκολα το πρώτο σετ 25-14 χάρη στην καλή εικόνα του Ανδρεόπουλου και την αδυναμία των γηπεδούχων στην υποδοχή λόγω της απουσίας του Τζιουμάκα.

Οι άσοι του Τσάτσιτς και τα μπλοκ των Ρανγκέλ-Ράπτη, σε συνδυασμό με τα λάθη του Φιλίππου, έδωσαν αέρα δύο σετ στο «τριφύλλι» (25-18). Στο τρίτο και τελευταίο σετ οι Μακεδόνες μπήκαν καλύτερα, όμως με ένα μικρό σερί του Ανδρεόπουλου ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε. Το σταθερό μπλοκ των φιλοξενούμενων αλλά και το σερβίς του Τσάτσιτς, τελείωσαν το σετ (25-20) και το ματς.

Πλέον η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, αφού προσπέρασε Ολυμπιακό και Φοίνικα Σύρου που αγωνίστηκαν χθες.

Τα σετ: (14-25, 18-25, 20-25)

Φίλιππος Βέροιας (Σωκράτης Τζιουμάκας): Μπίσετ 9 (9/17 επ., 52% υπ. – 17% άριστες), Προύσαλης 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Γάτσης 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας Γ. 10 (10/26 επ.), Στουντζίνσκι 9 (8/15 επ., 1 άσσος, 45% υπ. – 9% άριστες), Φερέλ 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 62% υπ. – 46% άριστες), Γραμμενούδης, Αρτακιανός, Μιχελάκης.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 13 (9/12 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 35% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 14 (9/11 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 1 (0/5 επ., 1 άσσος, 80% υπ. – 70% άριστες), Ράπτης 13 (9/20 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (4/10 επ., 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 71% υπ. – 29% άριστες).