Συνεχίζει το σερί ο Παναθηναϊκός, 2-0 τον ΟΦΗ (βαθμολογία)

Μία ακόμη νίκη για τον Παναθηναϊκό, που εδραιώνεται στην 5η θέση και βλέπει ψηλότερα.

Η ομάδα του Λάζλο Μπόλινι είχε και πάλι πολύ καλή αμυντική λειτουργία και “κλείδωσε” τα αντίπαλα ατού, έχοντας τις επιθετικές λύσεις για να απειλήσει τον ΟΦΗ.

Το πρώτο γκολ σημείωσε με κεφαλιά στο 32′ ο Μπαρτ Σένκεφελντ και στο 90′ ο Καμπετσής διπλασίασε τα τέρματα των “πρασίνων”.

Οι «πράσινοι» έδειξαν μεγαλύτερη «φρεσκάδα», πίεσαν από νωρίς ψηλά τον ΟΦΗ, αλλά στο πρώτο ημίωρο ήταν αναποτελεσματικοί, όποτε έφταναν στην περιοχή του Βάτερμαν, με αποκορύφωμα το σουτ του Εμμανουηλίδη στο 17’, που πέρασε λίγο άουτ.

Στο 32’, από φάση διαρκείας μετά από κόρνερ του Παναθηναϊκού, ο Πούγγουρας γύρισε τη μπάλα προς τον Εμμανουηλίδη, εκείνος έβγαλε μία πολύ «ζυγισμένη» σέντρα προς τον Σένκεφελντ που είχε μείνει στην περιοχή του ΟΦΗ κι ο Ολλανδός με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, η άμυνα του Παναθηναϊκού συνελήφθη… κοιμώμενη, καθώς έμεινε πολύ ψηλά, ο Σαρδινέρο έφυγε στην κόντρα και σκόραρε προλαβαίνοντας τον Σένκεφελντ και τον Διούδη, όμως το τέρμα του ακυρώθηκε μετά από ένα λεπτό από το VAR, το οποίο υπέδειξε (σωστά) πως ο επιθετικός του ΟΦΗ ήταν ελάχιστα μπροστά απ’ τον τελευταίο αμυντικό των «πράσινων».

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε πολύ, με τον Παναθηναϊκό να οπισθοχωρεί και να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα και τον ΟΦΗ να ξεθαρρεύει, παίρνοντας την κατοχή.

Παρά την πίεσή τους ωστόσο, οι Κρητικοί δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα διόδους προς την εστία του Διούδη, με εξαίρεση ένα σουτ του Τσιλιανίδη στο 66’ που κόντραρε κι έφυγε κόρνερ κι ένα πολύ άστοχο πλασέ του Ουές στο 72’.

Στο 77’ από σέντρα του Ουές ο Στάικος έχασε τρομερή ευκαιρία, καθώς βρέθηκε ανενόχλητος μέσα στην περιοχή των «πράσινων», αλλά το τελείωμά του ήταν πολύ κακό κι έφυγε πολύ άουτ.

Στο 79’ ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ κοντά στο 2-0, όταν μετά από πολύ ωραία συνεργασία των Βιγιαφάνιες, Μακέντα, ο Αϊτόρ δοκίμασε ένα εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι κι έφυγε άουτ.

Το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά στο τελευταίο τέταρτο, με τον ΟΦΗ να πλησιάζει ξανά στην ισοφάριση στο 82’, όταν μετά από σέντρα του Ουές, ο Διαμαντής έπιασε πονηρή σκαστή κεφαλιά, υποχρεώνοντας τον Διούδη σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο 87’ ο Αλεξανδρόπουλος έφτιαξε τη φάση της… χρονιάς, περνώντας τρεις παίκτες του ΟΦΗ με απίστευτη ατομική προσπάθεια και τη στιγμή που κλείστηκε από την άμυνα του ΟΦΗ, έβγαλε με καταπληκτικό τακουνάκι τη μπάλα προς τον Καμπετσή, που με ψύχραιμο πλασέ, έκανε το 2-0, «σφραγίζοντας» τη νίκη του Παναθηναϊκού.

Παναθηναϊκός : Διούδης, Χουανκάρ, Μολό, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Μαουρίτσιο (75′ Βιγιαφάνεζ), Αλεξανδρόπουλος, Βέλεθ, Καμπετσής (90′ Χατζηθεοδωρίδης), Εμμανουηλίδης (69′ Αϊτόρ), Ιωαννίδης (69′ Μακέντα)

ΟΦΗ : Βάτερμαν, Κοροβέσης, Ουές, Γιαννούλης (85′ Ντε Γκουζμάν), Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Νέιρα, Στάικος, Στάρτζεον (72′ Γρίβας), Βαφέας (61′ Τσιλιανίδης), Σαρδινέρο