Ισόπαλο το ντέρμπι της αγωνιστικής στη Λειβαδιά (βαθμολογία)

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ματς στη Λειβαδιά, που “έριξε” την αυλαία της 4ης αγωνιστικής στη Super League 2.

Λεβαδειακός και Ξάνθη αναδείχτηκαν ισόπαλοι 1-1, με τους γηπεδούχους να έχουν ωστόσο τις περισσότερες ευκαιρίες στο ματς. Η εμπειρία όμως των παικτών των φιλοξενούμενων μέτρησε σε καίρια χρονικά σημεία της αναμέτρησης και αναμένεται να παίξει καθοριστικό ρόλο στο φετινό πρωτάθλημα.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς καταγράφηκε στο 11′ όταν ο Ενομό σούταρε από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα πέρασε μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι του Μπέντο.

Στο 34′ ο Τάτος πέρασε με κάθετη πάσα στον Σιατραβάνη, ο οποίος όμως θέλησε να σουτάρει με τη μία αλλά η προβολή του Μύγα ήταν σωτήρια.

Στο 36′ ο Βήχος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μύγας έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.

Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Ενομό σούταρε, ο Μπέντο απέκρουσε, ο Νίλι έκανε την παράλληλα πάσα και ο Τζιώρας σε κενή εστία “έγραψε” το 1-0.

Η απάντηση της Ξάνθης ήρθε στο 55′ όταν ο Έμπερτ εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά, ο Γκέκας δεν έκανε καλή έξοδο και ο Θυμιάνης με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, παρά την προσπάθεια του Ενομό πάνω στη γραμμή.

Στο 72′ ο Βήχος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια και στο 87′ ξανά ο Λεβαδειακός απείλησε, αυτή τη φορά με τον νεοεισελθόντα Γαϊτανίδη.

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Καπνίδης λίγο έλειψε να πετύχει το γκολ της χρονιάς, επιχειρώντας μια λόμπα από το κέντρο του γηπέδου!

Λεβαδειακός (Σωτήρης Αντωνίου) : Γκέκας, Λιάγκας, Καραχάλιος, Βήχος, Μύγας, Μεχία, Νίκας, Συμελίδης (89′ Μαρίνος), Περντόμο, Ενομό (68′ Πολέτο), Τζιώρας (75′ Γαϊτανίδης)

Ξάνθη (Άντονι Πόποβιτς) : Μπέντο, Τσαμούρης (46′ Κέβιν), Γιούρμαν, Θυμιάνης, Παπάζογλου, Τάτος, Σιατραβάνης (77′ Βόλτερς), Στάθης, Δημούτσος, Βέρκερ, Έμπερτ (90+3′ Καπνίδης)