Ο Ηρακλής «αγκάλιασε» την πρόκριση στους «16» του FEC

Πολύ κοντά στην παρουσία του στους «16» του FIBA Euro Cup είναι ο Ηρακλής μετά την αποψινή νίκη του επί της Γκραν Κανάρια με 78-74, στη δεύτερη μέρα της πρώτης φάσης της διοργάνωσης.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έκανε το 2/2 στον όμιλο του Ντεν Μπος, μετά τη νίκη της πρεμιέρας επί της Κέρμεντ και την Παρασκευή (29/1, 13:00) με μία νίκη επί της βελγικής Μονς θα εξασφαλίσει την πρόκριση της χωρίς να περιμένει το παιχνίδι της Ρέτζιο Εμίλια με την Κέρμεντ.

Η πρώτη περίοδος ήταν ισορροπημένη με τις ομάδες να συμβαδίζουν διαρκώς στο σκορ. Ο Τέιλορ δημιουργούσε προβλήματα στην άμυνα του Ηρακλή που όμως βρήκε λύσεις και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 18-16. Οι «κυανόλευκοι» όμως είχαν δυσκολίες και στις δύο πλευρές του παρκέ στη δεύτερη περίοδο γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Ιταλοί που προσπέρασαν και ξέφυγαν με επτά στο 17′ (38-31) για να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με οχτώ (46-38).

Μετά το παθητικό των 30 πόντων στη δεύτερη περίοδο, ο Ηρακλής έπρεπε να βελτιώσει την αμυντική του εικόνα και το έκανε, χωρίς όμως να γίνει ιδιαίτερα καλύτερος στην επίθεση. Έτσι στο 27′ συνέχισε να βρίσκεται πίσω αλλά χωρίς να χάνει την επαφή του με το σκορ (59-52). Στο τέλος της τρίτης περιόδου ήταν πίσω με έξι (64-58).

Οι ομάδες έβρισκαν με ακόμη μικρότερη συχνότητα σκορ στην τελευταία και καθοριστική περίοδο. Το παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, με τον Ηρακλή να προσπερνάει μετά από ώρα με τρεις σερί πόντους του Χάνλαν (72-73 στα 1:31 πριν το τέλος) και με βολές του Καββαδά στα 24” (1/2) και του Ενετσιόνια στα 14” (2/2) να «αγκαλιάζει» τη μεγάλη νίκη. Ο Τέιλορ μείωσε στα 7” (74-76) όμως ο Ενετσιόνια ήταν και πάλι ψύχραιμος στα 5”.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 46-38, 64-58, 74-78.

Ρέτζιο Εμίλια (Μαρτίνο): Μπόστιτς 23, Κάντι 14, Κόπονεν 9, Σάτον 5, Τέιλορ 15, Ρόσι 6, Μπονατσίνι, Ντιούφ 2, Τζιανίνι, Κίζλινκ.

Ηρακλής (Καλύβας): Μπόουλιν 9 (4ασ.), Ενετσιόνια 8 (5ρ.), Χάνλαν 18 (8/13 σουτ, 6ρ.), Σχίζας 2, Σαγκς 8, Γκιουζέλης, Χάτσερ 9, Καββαδάς 17 (8/13δ, 8ρ.), Τσαϊρέλης 3, Βεργίνης 4.