Άνετη νίκη για τον Παναθηναϊκό, οι παίκτες αγωνίστηκαν με…μάσκες! (βαθμολογία)

Ο… μασκοφόρος Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην αποδεκατισμένη, λόγω Covid-19, Κηφισιά και επικράτησε με 3-0 σετ, παίρνοντας δεύτερο σερί τρίποντο μετά τις ήττες από Φοίνικα και Ολυμπιακό.

Με το τρίποντο αυτό η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με τη νίκη αυτή έφτασε τους 20 βαθμούς έχοντας δώσει 9 ματς. Η Κηφισιά από την άλλη έμεινε στους 6 βαθμούς έχοντας παίξει επτά παιχνίδια.

Όπως αναφέρει το Sportsroom, το τριφύλλι είχε σε μεγάλη μέρα τους Ρανγκέλ, Τσάτσιτς και Ανδρεόπουλο. Για την Κηφισιά ξεχώρισαν Ζουπάνης, Κασαμπαλής.

Η Κηφισιά μπήκε στο ματς φουριόζα και με εντυπωσιακό Ζουπάνη προηγήθηκε με 8-12 με τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει με τον Ρανγκέλ. Με άστοχο σερβίς του Τσάτσιτς η ομάδα των βορείων προαστίων έφτασε στο 11-14 με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 13-14 με μπλοκ του Ανδρεόπουλου.

Με άσο του Κασαμπαλή η Κηφισιά προηγήθηκε με 14-17 σε εκείνο το σημείο όμως ξεκίνησε το σερί του Παναθηναϊκού. Οι πράσινοι έφτασαν στο 19-17 μετά από χαμένη επίθεση του Σπυριούνη και με 22-19 μετά από νέο λάθος της ομάδας του Νίκου Ζαλμά. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόμενος τη διαφορά που είχε χτίσει κατέκτησε το σετ (25-22) με επίθεση του Ράπτη.

Με τα καλά σερβίς του Κασαμπαλή (ένας άσος) η Κηφισιά προηγήθηκε με 5-8 μετά από μπλοκ άουτ του Κοντοστάθη. Τα λάθη των παικτών της ομάδας της Κηφισιάς έδωσε την ευκαιρία στο τριφύλλι να ισοφαρίσει σε 8-8 με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ξανά (9-11) με μπλοκ του Ζουπάνη αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε σερί και έφτασε στο 13-11 με τον Ράπτη.

Η Κηφισιά ισοφάρισε σε 13-13 με τον Ζουπάνη αλλά ο Παναθηναϊκός με Ανδρεόπουλο και Πελεκούδα προηγήθηκε ξανά με δύο πόντους. Η Κηφισιά μείωσε και πάλι στον πόντο αλλά ένα μπλοκ του Πελεκούδα διαμόρφωσε το 20-17 που έγινε 21-17 μετά από λάθος επίθεση του Σπυριούνη. Ο Παναθηναϊκός δεν έχασε τη διαφορά και έκλεισε και το δεύτερο σετ (25-19) με μπλο του Ανδρεόπουλου.

Με τα καλά σερβίς του Ράπτη ο Παναθηναϊκός έχτισε σερί στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόοπουλου έφτασε στο 8-2 με μπλοκ του Ρανγκέλ. Το τριφύλλι μπήκε στην τελική ευθεία με μεγάλη διαφορά και το 19-13 με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ.

Με τα καλά σερβίς του Κασαμπαλή και ανεβασμένο μπλοκ η Κηφισιά μείωσε σε 19-17 και το 20-19 με άσο του Σπυριούνη. Το τριφύλλι βγήκε και πάλι τις λύσεις και κατέκτησε το τρίτο σετ και τη νίκη με 3-0.

Τα σετ 3-0 (25-22, 25-19, 25-21)