Νίκη στο εξ αναβολής για τον ΠΑΟΚ (βαθμολογία)

Στην εξ’ αναβολής 2η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Volley League, ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε στο PAOK Sports Arena το απόγευμα της Τετάρτης 10 Φεβρουαρίου 2021 τον ΟΦΗ, του οποίου και επικράτησε με 3-1 σετ.

Στο ξεκίνημα, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος παρατάχθηκε με τους Παπαλεξίου, Πριγιέν, Άγκανιτς, Κουμεντάκη, Εβάντρο, Ντεν Ντρις και λίμπερο τον Κοκκινάκη, πορεύτηκε ισόπαλος με τον φιλοξενούμενο ΟΦΗ μέχρι το 14-14, οπότε και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να βρεθεί στο +2, 16-14 και 17-15. Το προβάδισμα του Δικεφάλου διατηρήθηκε μέχρι το 23-21, οπότε και οι αντίπαλοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 23-23 και να προηγηθούν, κλείνοντας το σετ με 23-25 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος, πήρε από νωρίς το προβάδισμα, 4-3, ανοίγοντας σταδιακά τη διαφορά στους +4 πόντους, 8-4 και στη συνέχεια στους +6 πόντους, 10-4. Αν και οι αντίπαλοι μείωσαν στους δύο πόντους, 13-11, οι “ασπρόμαυροι” δεν έχασαν τον έλεγχο, ανοίγοντας και πάλι το δείκτη της διαφοράς και, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης… έκαναν το 25-18 σκορ και το 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτες του ΠΑΟΚ προηγήθηκαν με 5-2, μην καταφέρνοντας όμως να κρατήσουν το προβάδισμα, επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να ισοφαρίσουν σε 7-7. Η συνέχεια βρήκε το Δικέφαλο να προηγείται, 10-8 και 17-15, και στη συνέχεια, σταδιακά, να εκτοξεύει την ψαλίδα της διαφοράς στο +6, 22-16, για να κατακτήσει τελικά το σετ με 25-18 σκορ και να προηγηθεί με 2-1 σετ.

Στο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος πορεύτηκε ισόπαλος με τον ΟΦΗ μέχρι το 5-5, οπότε και πήρε προβάδισμα και με ένα σερί 4-0 έκανε το 10-6. Η διαφορά άγγιξε τους 8 πόντους, 16-8 και στη συνέχεια τους 10 πόντους, 19-9, με τον ΠΑΟΚ, τελικά, να κατακτάει το σετ με 25-15 σκορ και τη νίκη με 3-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ, αν και έδωσε το δικαίωμα στον ΟΦΗ να κατακτήσει το πρώτο σετ, φάνηκε να διατηρεί τον έλεγχο στη συνέχεια του αγώνα και να φτάνει επάξια στη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 23-25, 25-18, 25-18, 25-15