Η χρονιά του Λαυρίου η φετινή, απέκλεισε την ΑΕΚ στο Κύπελλο!

Το Λαύριο επικράτησε 90-85 της ΑΕΚ στην παράταση και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ανδρών, όπου θα περιμένει το νικητή του Παναθηναϊκός-Περιστέρι.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο πεντάλεπτο (11-10), η ΑΕΚ εκμεταλλευόμενη τον επιθετικό οίστρο του Μέικον άρχισε να οικοδομεί μια διαφορά που έφτασε στο τέλος της εναρκτήριας περιόδου στο +8 (16-24). Η αντίδραση του Λαυρίου ήρθε στη δεύτερη περίοδο, με τον Μουράτο να δίνει επιθετικές λύσεις και τους γηπεδούχους αξιοποιώντας τα λάθη των αντιπάλων να προσπερνούν, 35-32. Ο πρώτος λόγος ανήκε στις άμυνες των δύο ομάδων και το παιχνίδι ήταν εξ αρχής ιδιαίτερα δυναμικό.

Το Λαύριο πήρε μια μικρή διαφορά, 46-42, στα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε σωστά και με τρίποντο του Γιάνκοβιτς στην εκπνοή του δεκαλέπτου έφερε την ομάδα του στο +5, 52-58. Η διαφορά των φιλοξενούμενων έφτασε και τους επτά, 53-60, στο πρώτο δίλεπτο της τελευταίας περιόδου, ωστόσο το Λαύριο αντεπιτέθηκε και με επί μέρους 13-2 πέρασε μπροστά με 66-62. Με τρίποντο του Ζήση στα 33’’ η «Ένωση» μείωσε στον πόντο (74-73) και μετά το άστοχο σουτ του Κάρτερ ο Μέικον κέρδισε φάουλ για βολές στα 11,4’’ για το τέλος. Ευστόχησε μόνο στην πρώτη και ισοφάρισε δίνοντας την τελευταία επίθεση στους γηπεδούχους, που όμως δεν την αξιοποίησαν.

Στην παράταση με δύο σερί τρίποντα του Ματσιούλις έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (78-81), αλλά το Λαύριο με το γκολ-φάουλ του Μουράτου προσπέρασε (86-85) και στα 11’ έφτασε στο 88-85 με τις βολές του Ντιαλό και το λάθος στην επαναφορά των φιλοξενούμενων οδήγησε στο

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ.-Σώμος-Ανδρικόπουλος (Βιδάλης)

Δεκάλεπτα: 16-25, 35-37, 52-58, 74-74, 90-85 (πρτ.).