Κύπελλο Ελλάδος

Μικρό προβάδισμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό, 2-1 τον Άρη

Τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο περιείχε το μενού του πρώτου προημιτελικού στο “Καραϊσκάκης”.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 του Άρη και άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, με πιο πιθανή ημερομηνία την 3η Μαρτίου.

Όλη η δράση σημειώθηκε στο πρώτο μέρος, με τον Χασάν να δίνει προβάδισμα στους “ερυθρολεύκους” στην πρώτη φάση του αγώνα. Στο 4ο λεπτό όμως, το αυτογκόλ του Μπα έβαλε για τα καλά στο ματς τον Άρη, ωστόσο ο Αιγύπτιος επιθετικός έδειξε πως βρίσκει ξανά τα πατήματα του, σημειώνοντας το δεύτερο γκολ στο 14′.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε γκολ αλλά πολύ τακτική, με αποτέλεσμα το 2-1 να αφήνει εκκρεμότητες ενόψει της ρεβάνς.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς) : Τζολάκης, Χολέμπας, Λαλά, Παπασταθόπουλος (68′ Σεμέδο), Μπα, Μπουχαλάκης (61′ Καμαρά), Βρουσάι (81′ Μασούρας), Ραντζέλοβιτς, Τιάγκο Σίλβα, Κάιπερς (81′ Ελ Αραμπί), Χασάν (61′ Φορτούνης)

Άρης (Άκης Μάντζιος) : Κουέστα, Σάκιτς (59′ Ιωάννου), Σούντγκρεν, Δεληζήσης (59′ Μπεναλουάν), Ρόουζ, Τζέγκο, Σάσα, Γκάμα (79′ Μπρούνο), Σάντε Σίλβα, Μπερτόλιο (59′ Κάτσε), Μάνος (69′ Μήτρογλου)