Έκανε το… θαύμα του ο Μίλωνας, 3-1 τον Παναθηναϊκό (βαθμολογία)

Την έκπληξη της φετινής σεζόν έκανε ο Μίλωνας, ο οποίος παρόλο που αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό του πασαδόρο, Γιώργο Δρογκάρη, πήρε τεράστια νίκη με 3-1 σετ επί του πρωταθλητή Παναθηναϊκού.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση βάζοντας πολύ δύσκολα στους Πρωταθλητές και πλέον βρίσκονται στην 5η θέση με 8 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο σετ με 6-10, ο Μίλωνας έκανε όμως την ανατροπή περνώντας μπροστά με 15-14 και 19-17 στη συνέχεια. Ο Ράπτης ισοφάρισε σε 20-20 για τον Παναθηναϊκό, αλλά οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-22.

Ο Μίλωνας προηγήθηκε με 11-8 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, το «Τριφύλλι» μείωσε στους 3 (13-10) αλλά οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα πήραν διαφορά 7 πόντων (18-11) και με 25-17 έκανε το 2-0 στα σετ.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα και στο τρίτο σετ με 8-4 στα πρώτα λεπτά, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 13-14, πήγε τη διαφορά στους πέντε πόντους (18-23) και με 20-25 μείωσε σε 2-1 στα σετ.

Στο τελευταίο όμως υπερίσχυσε η ανωτερότητα του Μίλωνα στο φιλέ και με σκορ 25-20 και 3-1 σετ, απέσπασε τη δεύτερη φετινή νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 25-17, 20-25, 25-20)