Στην τριπλή ισοβαθμία της δεύτερης θέσης ο ΠΑΟΚ, 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα (βαθμολογία)

Τη νίκη που τον φέρνει ξανά στη δεύτερη θέση πήρε στο Περιστέρι ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε 2-0 του τυπικά γηπεδούχου ΠΑΣ Γιάννινα.

Θυμίζουμε πως το ματς διεξήχθη στην έδρα του Ατρόμητου, λόγω της κακής κατάστασης του αγωνιστικού χώρου στους Ζωσιμάδες.

Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή αλλά και ένα χαμένο πέναλτι με τον Βιερίνια, ο “δικέφαλος” μπήκε φουριόζος στο δεύτερο και με τα γκολ των Αντρίγια Ζίφκοβιτς και Στέφαν Σβαμπ, πήρε τη νίκη που τον φέρνει ισόβαθμο με τον Άρη στη δεύτερη θέση της Super League.

Ο «Δικέφαλος» πήρε από την αρχή τον έλεγχο και είχε κύριο εμπνευστή τον Τζόλη. Στο 5 σουτ του νεαρού έφυγε άουτ, ενώ στο 9’ σουτ του ίδιου μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

Στο 21’ ο ΠΑΟΚ έφτασε μία ανάσα από το γκολ. Σε γύρισμα του Τζόλη η μπάλα βρήκε στο χέρι του Οικονομόπουλου και ο Διαμαντόπουλος υπέδειξε σωστά το πέναλτι. Ο Βιεϊρίνια ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά το χτύπημα ήταν κακό και έφυγε ψηλά άουτ! Ήταν το δεύτερο χαμένο πέναλτι του ΠΑΟΚ στο ίδιο γήπεδο, αφού άουτ είχε εκτελέσει και ο Τζόλης στο ματς με τον Ατρόμητο (και τότε στο 0-0).

Ο ΠΑΟΚ δεν πτοήθηκε, πίεσε, όμως δεν βρήκε γκολ. Στο 26’ σέντρα σουτ του Ουάρντα έδιωξε σε κόρνερ εντυπωσιακά ο Λοντίγκιν, ενώ στο 36’ σουτ του Σβαμπ έφυγε άουτ. Οι Θεσσαλονικείς έκλεισαν το ημίχρονο με μία μεγάλη ευκαιρία, αλλά στο 45’+3’ ο Κρμέντσικ σημάδεψε από καλή θέση τον Λοντίγκιν. Κρμέντσικ από καλή θέση σούταρε πάνω στον Λοντίγκιν.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στην επανάληψη. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που είχε την πρωτοβουλία με τον ΠΑΣ σε παθητικό ρόλο. Τελικά ότι δεν κατάφεραν οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία στο πρώτο ημίχρονο το κατάφεραν μέσα σε έξι λεπτά, να καθαρίσουν το ματς. Αρχικά στο 55′ ο Ζίφκοβιτς μετά από λάθος του Καρτάλη στην μεσαία γραμμή, σύγκλινε από τα δεξιά παράλληλα και με συρτό σουτ άνοιξε το σκορ, ενώ στο 62′ ο Τζόλης ανατράπηκε από τον Οικονομόπουλο με τον Σβαμπ στο επόμενο λεπτό να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.

Το ματς ουσιαστικά είχε τελειώσει, αφού ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει την ώρα που ο ΠΑΟΚ έκανε διαχείριση του υπερ του σκορ συνεχίζοντας να είναι το απόλυτο αφεντικό του αγώνα. Μάλιστα, αυτός ήταν που παραλίγο να φτάσει και σε τρίτο γκολ, αλλά ο Τζίολης δεν κατάφερε να νικήσει σε τετ α τετ τον Λοντίγκιν. Μέχρι το τέλος του αγώνα ο ΠΑΟΚ δεν είχε κανένα πρόβλημα να διατηρήσει το προβάδισμα κάνοντας μάλιστα καιθ συντήρηση δυνάμεων.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης) : Λοντίγκιν, Πίρσμαν, Οικονομόπουλος (63′ Σάλιακας), Παντελάκης, Εραμούσπε, Καρτάλης (63′ Ελευθεριάδης), Μπρένερ (31′ λ.τ. Μιλιντσεάνου), Ντομίνγκεθ, Λιάσος (63′ Κάστρο), Παμλίδης (82′ Λεό), Κριζμάν

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία) : Ζίφκοβιτς, Βιερίνια, Ροντρίγκο, Κρέσπο (67′ Βαρέλα), Ίνγκασον, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Τζόλης (82′ Καγκάβα), Ζίφκοβιτς Α. (86′ Λάμπρου), Ουάρντα, Κρμέντσικ (82′ Σφιντέρσκι)