Στις καθυστερήσεις απέδρασε από το Αλκαζάρ η ΑΕΚ! (βαθμολογία)

Απίστευτο ματς στο Αλκαζάρ, όπου η ΑΕΚ πήρε τη νίκη στα…χασομέρια και μάλιστα σκοράροντας δις!

Κι όμως, η νίκη του “δικεφάλου” φαινόταν πως θα ερχόταν πιο εύκολα, καθώς τα δύο γκολ του Νέλσον Ολιβέιρα στο πρώτο ημίχρονο, έδιναν σαφές προβάδισμα ενόψει του δεύτερου μισού.

Ωστόσο, η ΑΕΛ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και ισοφάρισε με τα διαδοχικά τέρματα των Νικολιά και Ακούνια, όμως την τελευταία λέξη στο ματς την είπε (έστω και με δραματικό τρόπο) ο “δικέφαλος” της Αθήνας.

Στο 90+1 ο Αλμπάνης επανέφερε τις…καρδιές στις θέσεις των φίλων της ΑΕΚ και στο 90+7′ ο Σιμάνσκι έδωσε διαστάσεις στη νίκη της ομάδας του.

To φιλμ

Η ΑΕΚ άσκησε πίεση από τα πρώτα λεπτά του αγώνα κι αυτό έφερε αποτέλεσμα πριν τη συμπλήρωση ενός τετάρτου στο ματς. Ο Μαξιμένκο έκανε λάθος γύρισμα προς τον Μπάγιτς κι ο Ολιβέιρα πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα, με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων να τον ανατρέψει. Ο Πορτογάλος, ο οποίος εμφανίζεται ορεξάτος το τελευταίο διάστημα, ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 για την «Ένωση» στο 14ο λεπτό. Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να πιέζουν, αλλά το ματς είχε αρκετά φάουλ, κάτι που δυσκόλεψε τις δύο ομάδες να βρουν ρυθμό.

Μετά το 20λεπτο, οι γηπεδούχοι σταδιακά ισορρόπησαν το παιχνίδι, πίεσαν ψηλά και κράτησαν περισσότερο την μπάλα. Η δυσκολία τους, όμως, να δημιουργήσουν οργανωμένες επιθέσεις, λειτούργησε ανασταλτικά στο να γίνουν απειλητικοί προς την εστία του Αθανασιάδη.

Σε ένα κλειστό ματς που δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό, οι ευκαιρίες όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό έρχονταν με το… σταγονόμετρο. Η ΑΕΛ είχε τη δική της καλή στιγμή για να ισοφαρίσει στο 37ο λεπτό, όταν ο Μπεν Χατίρα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ακούνια πήρε την κεφαλιά κι η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Η ΑΕΚ γλίτωσε την ισοφάριση και έξι λεπτά αργότερα βρήκε και δεύτερο γκολ που απλοποίησε τα πράγματα. Ο Γκαρσία ήταν ξανά εκ των κορυφαίων της «Ένωσης» κι αυτός που έκανε τη σέντρα από τα δεξιά που έφερε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του στο 43′. Σκόρερ και πάλι ο Ολιβέιρα, ο οποίος ξεγλίστρησε από την άμυνα και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και μάλιστα είχε σημαντική στιγμή για να πετύχει και ένα τρίτο τέρμα στο 48ο λεπτό. Ο Λιβάι Γκαρσία δοκίμασε το πόδι του στα όρια της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από την εστία του Μπάγιτς.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά, η ΑΕΛ προσπάθησε να πάρει μέτρα στο γήπεδο.. Στο 65′ οι βυσσινί κατέγραψαν τελική με ένα άστοχο διαγώνιο σουτ του Ακούνια. Στο 70ο λεπτό η ΑΕΛ κατάφερε να μειώσει στο σκορ μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι. Ο Μουκαντζό βρήκε την κατάλληλη στιγμή τον Νικολιά που έκανε την κίνηση στην περιοχή και εκείνος με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στην εστία του Αθανασιάδη γράφοντας το 1-2.

Αμέσως μετά το γκολ της ΑΕΛ, η ΑΕΚ απείλησε στο 72′. Ο ακάλυπτος Ολιβέιρα βρέθηκε σε καλό σημείο στην περιοχή, πραγματοποίησε το σουτ, όμως δεν κατάφερε να ευστοχήσει. Στο 75′ η Ένωση θέλησε να εκμεταλλευτεί μία κόντρα με τον Αλμπάνη, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα. Ο Μαξιμένκο βρήκε τον Ακούνια, ο οποίος πάτησε στην περιοχή, και εκτέλεσε νικώντας τον Αθανασιάδη για να γράψει το 2-2, με την άμυνα της ΑΕΚ να έχει άσχημη αντίδραση.

Το ματς όμως είχε ακόμα συγκινήσεις. Στις καθυστερήσεις έπειτα από ένα γέμισμα ο Γκαρσία στην προσπάθειά του να απομακρύνει με κεφαλιά, βρήκε την μπάλα με το χέρι. Ο Γκορτσίλας πήγε στο VAR και υπέδειξε το πέναλτι. Αυτό εκτελέστηκε στο 96′ με τον Μουκαντζό, αλλά ο Αθανασιάδης απέκρουσε σωτήρια! Κι όχι μόνο αυτό αλλά στην αντεπίθεση ο Σιμάνσκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από ασίστ του Γκαρσία για το συγκλονιστικό 2-4 της ΑΕΚ στη Λάρισα!

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα) : Μπάγιτς, Γιακιμόφσκι, Γκράουρ (63′ Μπέρτος), Μαξιμένκο, Ζίζιτς, Στίφλερ (53′ Νικολιάς), Ακούνια, Κολομπίνο, Μιλοσάβλιεβιτς (63′ Μουκάντζο), Μπεν-Χατίρα, Νούνιτς (87′ Χουσίνο)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ) : Αθανασιάδης, Λόπες, Μπακάκης, Λάτσι, Νεντελτσεάρου, Τάνκοβιτς (74′ Αλμπάνης), Λεβάι Γκαρσία, Μάνταλος, Σιμάνσκι, Ανσαριφάρντ, Ολιβέιρα (74′ Σιμόες)