Ντέρμπι με τα όλα του στη Νίκαια (βαθμολογία)

Τον χαρακτήρα του ντέρμπι επιβεβαίωσε σήμερα η αναμέτρηση ανάμεσα στον Ιωνικό και τον Λεβαδειακό, στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής της Super League 2.

Το ισόπαλο 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, σε ένα “γεμάτο” παιχνίδι, με φάσεις εκατέρωθεν αλλά και μία αποβολή για τους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 27′ με γκολ του Κάστρο και οι “πράσινοι” ισοφάρισαν στο 69′ με τον Νίκα και ενώ αγωνιζόταν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μύγα.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ανήκει στον Λεβαδειακό και συγκεκριμένα στο 5ο λεπτό όταν ο Βήχος έκανε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του Ιωνικού και στρώθηκε στον Νίλι που πλάσαρε ελάχιστα άουτ.

Στο 27′ ο Ιωνικός ευτύχησε να προηγηθεί όταν ο Ρόλε βρήκε με κάθετη τον Κάστρο, ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή, απέφυγε τον Μύγα και με σουτ νίκησε τον Στογιάνοβιτς.

Ο Λεβαδειακός έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 31′ όταν ο Μεχία σημάδεψε με μακρινό σουτ το οριζόντιο δοκάρι του Αναγνωστόπουλου!

Στο 39′ ο Ιωνικός λίγο έλειψε να κάνει το 2-0, όταν ο Ματσούκας έκανε ωραία το κοντρόλ μέσα στην περιοχή, σούταρε δυνατά αλλά απέκρουσε σε κόρνερ ο Στογιάνοβιτς.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λεβαδειακός έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Ο Πολέτο πέρασε τέσσερις(!) αντιπάλους από δεξιά, γέμισε στην περιοχή, όπου ο Μπιανκόνι έκανε το πλασέ από πλάγια θέση, με τη μπάλα να περνά παράλληλα με τη γραμμή του τέρματος.

Αμέσως η απάντηση στις ευκαιρίες από τον Ιωνικό, όταν στο 45+3′ ο Ρόλε έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Πλατέλλας σταμάτησε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, σούταρε αλλά έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Στογιάνοβιτς.

Πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο στο 47′ όταν ο Κόρμπος βρήκε τον Πλατέλλα στην κόντρα, αυτός έφερε τη μπάλα στο αριστερό αλλά το σουτ πέρασε εκτός εστίας.

Στο 63′ ο Λεβαδειακός έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μύγα, ο οποίος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη σε μαρκάρισμα στον Ματσούκα.

Στο 65′ ο Μεχία δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, η μπάλα πήρε καλή τροχιά αλλά κατέληξε άουτ.

Στο 69′ ο Λεβαδειακός ισοφάρισε. Ο Μαρίνος εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Νίκας πήδηξε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά νίκησε τον Αναγνωστόπουλο.

Στο 83′ και πάλι ο Λεβαδειακός απείλησε, σε εκτέλεση φάουλ του Μεχία που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Η πίεση των “πρασίνων” συνεχίστηκε και στο 85′ ο Μαρίνος σούταρε εκτός περιοχής, ο Αναγνωστόπουλος απέκρουσε και προ του Μεχία μπλόκαρε.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός) : Αναγνωστόπουλος, Αμπούντ-Ομάρ (65 Μουστάκης), Κύργιας (86′ Μπρίτο), Φαζός, Παπαγεωργίου, Γκοτσούλιας, Νιάσε (40′ λ.τ. Κόρμπος), Ρόλε, Πλατέλλας, Ματσούκας (66′ Μάναλης), Κάστρο.

Λεβαδειακός (Σωτήρης Αντωνίου) : Στογιάνοβιτς, Μύγας, Δημόπουλος (46′ Μαρίνος), Λιάγκας (22′ λ.τ. Πολέτο), Βήχος, Καραχάλιος, Νίκας, Μεχία, Νίλι (903′ Παναγιώτου), Συμελίδης (66′ Τζημόπουλος), Μπιανκόνι (66′ Μυτίδης).