Νίκη με “φύλακα” άγγελο τον Στεφανάκο για τη Δόξα! (βαθμολογία)

Σπουδαία νίκη για τη Δόξα Δράμας, που στο εξ αναβολής ματς της 2ης αγωνιστικής στη Super League 2, επικράτησε με 1-0 του πρωτοπόρου Εργοτέλη.

Η ομάδα του Θανάση Κολιτσιδάκη πέτυχε γκολ σε ένα αρκετά καθοριστικό χρονικό σημείο της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 45′, ενώ…χρωστάει πολλά στον γκολκίπερ Στεφανάκο, ο οποίος πραγματοποίησε σωρεία επεμβάσεων.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ανήκει στον Εργοτέλη, ο οποίος στο 4ο λεπτό απείλησε με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σερβιλάκη, ωστόσο ο Στεφανάκος μπλόκαρε.

Στο 14′ ο Νεράλ προσπάθησε να βγάλει την σέντρα απ’ το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο, φάνηκε να αιφνιδιάζει τον Στεφανάκο ο οποίος τελικά μπλόκαρε.

Στο 25′ και πάλι ο Εργοτέλης στο προσκήνιο, ο Μανουσάκης σούταρε δυνατά από το ύψος της μεγάλης περιοχής αλλά ο πολύ καλός Στεφανάκος απέκρουσε με δυσκολία σε κόρνερ.

Η πρώτη προσπάθεια απειλής από πλευράς Δόξας σημειώθηκε στο 31′, σε γυριστή κεφαλιά του Κουκόλη μετά από γέμισμα του Βάντερσον, ωστόσο ο Κατσιμήτρος ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 33′ ξανά ο Εργοτέλης κοντά στο 0-1, ο Μπουτσάκης πάσαρε στον Τσέλιο σε θέση τετ α τετ, με τον ίδιο υπό πίεση αμυντικού στην πλάτη του, να μην μπορεί να νικήσει τον Στεφανάκο ο οποίος απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του.

Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, η Δόξα ευτύχησε να προηγηθεί. Ο Μενσά έκανε το σουτ, δίνοντας ύψος στην μπάλα και αυτή κατέληξε στα δίχτυα του Κατσιμήτρου.

Στο δεύτερο λεπτό του ημιχρόνου, ο Μπουρσέλης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μανουσάκης έκανε την κεφαλιά αλλά ο Στεφανάκος απέκρουσε.

Στο 61′ μια ακόμη στημένη φάση για τον Εργοτέλη, ο Μπουρσέλης εκτέλεσε το φάουλ, ο Μανουσάκης έπιασε την κεφαλιά αλλά ο σταθερός Στεφανάκος μπλόκαρε.

Στο 69′ ήταν η σειρά της Δόξας να βρεθεί σε πλεονεκτική θέση για γκολ και συγκεκριμένα με τον Μπαράνκο, η κεφαλιά του οποίου πέρασε εκτός εστίας.

Στο 73′ ξανά από στημένο ο Εργοτέλης, ο Μπουρσέλης αυτή τη φορά τη σέντρα, ο Μπάτζιος την άστοχη κεφαλιά.

Η πίεση των Κρητικών συνεχίστηκε και τρία λεπτά αργότερα, έφτασαν πολύ κοντά στο 1-1. Ο Μπουρσέλης γέμισε μέσα στην περιοχή, ο Μανουσάκης που ερχόταν με φορά έκανε το σουτ στην κίνηση όμως όμως η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι, μετά από παρέμβαση του Στεφανάκου.

Στο 83′ μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη, όταν ο Κωστανάσιος θέλησε να βρει τον Μανουσάκη, ο οποίος για εκατοστά δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας και να τη στείλει στα δίχτυα.

Στο 87′ ο Κωστανάσιος θέλησε να απειλήσει από μακριά, όμως και πάλι ο Στεφανάκος ήταν σε ετοιμότητα.

Η τελευταία καλή στιγμή στο ματς καταγράφηκε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Τσέλιος έκανε το σουτ αλλά ο MVP του ματς, Στεφανάκος μπλόκαρε.

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης) : Στεφανάκος, Σπυρόπουλος, Μαυριάς, Παπαγεωργίου, Παρασκευάς, Αγιώτης (15′ λ.τ. Κουκόλης), Χάμοντ, Μενσά (83′ Πινδώνης), Αγγελόπουλος (83′ Φυτόπουλος), Βάντερσον, Μπαράνκο (83′ Σαμπανίδης)

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης) : Κατσιμήτρος, Νεράλ (62′ Κατσούρι), Σερβιλάκης (83′ Μποτέ), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (62′ Κωστανάσιος), Μανουσάκης, Κοκκίνης (46′ Μπουρσέλης), Πατρινός (46′ Κόνρααντ)