Μεγάλη ανατροπή στα τελευταία πέντε λεπτά για τη Βαλένθια (βαθμολογία)

Σπουδαίο ματς στο Mestalla, με τη Βαλένθια να βρίσκεται πίσω στο σκορ μέχρι το 85′ και τελικά να κερδίζει 2-1!

Οι “νυχτερίδες” έφτασαν τους 30 βαθμούς, έκαναν σημαντικό βήμα παραμονής και πλέον βλέπουν ψηλότερα. Από την άλλη, η Βιγιαρεάλ έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει τη Μπέτις και να βρεθεί σε ευρωπαϊκή θέση.

Το “υποβρύχιο” πήρε το προβάδισμα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μορένο στο 40ο λεπτό και με αυτό το σκορ πήγε μέχρι το 86′ όταν ο Κάρλος Σολέρ ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο.

Το νικητήριο τέρμα σημείωσε ο Γκονσάλο Γουέδες στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Βαλένθια (Τσάβι Γκαρθία) : Σίλεσεν, Γκάγια, Κορέια, Γκιγιαμόν, Παουλίστα, Μπλάνκο (66′ Γουέδες), Βας (80′ Βαγιέχο), Ράσιτς (80′ Ολίβα), Σολέρ, Μαξιμιλιάνο Γκόμεθ (90+3′ Λάτο), Λι (66′ Γκαμεϊρό)

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι) : Ασένιο, Εστουπινάν (46′ Τριγουέρος), Φόιθ, Τόρες, Αλμπιόλ, Μόι Γκόμεθ (88′ Μπάκα), Τσουκβουέζε, Παρέχο, Καπουέ (72′ Χάουμε Κόστα), Αλκάθερ (46′ Πεντράθα), Μορένο