Με 16 εύστοχα τρίποντα ο Παναθηναϊκός πέρασε από τη Ρόδο (βαθμολογία)

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Παναθηναϊκού από τη Ρόδο.

Οι πρωταθλητές επικράτησαν με 95-82 του Κολοσσού για τη 16η αγωνιστική της Basket League και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 12-2, ενώ η ομάδα της Ρόδου έχει πλέον 6-9.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εύστοχος έξω από τα 6,75μ. τελειώνοντας το παιχνίδι με 16/24 τρίποντα, ενώ τελείωσε το παιχνίδι με 26 ασίστ, αλλά και 19 λάθη.

Από την πλευρά του ο Κολοσσός κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό του αγώνα, με εξαίρεση ένα πεντάλεπτο στη δεύτερη περίοδο. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 17-0 έφτασαν τη διαφορά στους 20 πόντους και έβαλαν τις βάσεις της νίκης τους συντηρώντας το προβάδισμά τους σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα.

Ο Παπαπέτρου τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους, ο Μακ είχε 9 πόντους και 8 ασίστ ενώ ο Γουάιτ ήταν αλάνθαστος πίσω από τα 6,75μ. με 4/4 τρίποντα. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Άρτις με 20 πόντους και 9 ασίστ και ο Καντέρ με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό να έχει βραχύ προβάδισμα και τον Κολοσσό να παραμένει σε απόσταση ενός σουτ. Ο Καντέρ ισοφάρισε σε 10-10 για τους γηπεδούχους όμως οι «πράσινοι» με τρίποντο του Παπαπέτρου και βολές από τον Μήτογλου ξέφυγαν με 10-15 στο 8′. Ο Μποχώρίδης έβαλε μπροστά την ομάδα του με 13-18, αλλά ένα σερί 9-0 των Ρόδιων σε λιγότερο από ένα λεπτό, τους έδωσε το προβάδισμα με 22-18 ενώ έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 22-20.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε στη δεύτερη περίοδο να ανοίξει την υπέρ του διαφορά χάρη στην ευστοχία του πίσω από τα 6,75μ. Οι παίκτες του Όντεντ Κάτας είχαν 6/7 τρίποντα σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ με ένα εντυπωσιακό σερί 17-0 μετέτρεψαν το 24-23 του 11′ σε 24-40 στο 16′! Τα τρίποντα των Γουάιτ και Κασελάκη έφεραν τη διαφορά ακόμα και στους 20 πόντους (28-48) με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενος με 54-36 και έχοντας συνολικά στο πρώτο μέρος 10/13 τρίποντα!

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Κολοσσός προσπάθησε να ροκανίσει τη διαφορά μειώνοντας σε 44-56 στο 22′ με το καλάθι του Γκόινς. Οι Παπαπέτρου και Σαν Ρος συνέχισαν να ευστοχούν πίσω από τη γραμμή των τριών πόντων με τον Παναθηναϊκό να συντηρεί το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα (47-62). Οι γηπεδούχοι ωστόσο βρήκαν λύσεις και στο 29′ ο Καντέρ κατέβασε τη διαφορά μειώνοντας σε 58-68, με τον Μπρέι να ευστοχεί σε τρίποντο στο φινάλε της τρίτης περιόδου (58-71).

Ένα ακόμα τρίποντο από τον Μακ έφερε και πάλι τις δύο ομάδες σε απόσταση 16 πόντων (58-74) όμως και πάλι ο Κολοσσός Η Hotels είναι τις λύσεις ώστε να κατεβάσει τη διαφορά με τον Άρτις νε μειώνει με τρίποντο σε 67-76 στο 33′. Με ένα νέο μικρό σερί 5-0 οι «θαλασσί» μείωσαν σε 76-84 στο 36′ ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Άντριτς κατέβασε κι άλλο τη διαφορά μειώνοντας με τρίποντο σε 79-86.

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τις περισσότερες λύσεις που είχε στη διάθεσή του και πολύ γρήγορα με σερί 7-0 ανέβασε και πάλι το προβάδισμά του στο +14 με τον Παπαγιάννη να καρφώνει μετά από ασίστ του Μακ, δύο λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα. Το φινάλε της αναμέτρησης βρήκε τους «πράσινους» να επικρατούν με 95-82.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-54, 58-71, 82-95.