Ο καλύτερος φετινός Παναθηναϊκός “ισοπέδωσε” τη Μακάμπι! (vids)

Αν και κινδύνευσε στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός νίκησε την Μακάμπι στο ΟΑΚΑ με 81-63 για να επιστρέψει στις νίκες.

Με εξαίρεση ένα διάστημα στην τρίτη περίοδο, οι πράσινοι ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση και κέρδισαν με 81-63 την Μακάμπι στο ΟΑΚΑ, για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Σε ένα ματς που δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, η ομάδα του Κάτας απέδωσε σε όλες τις πλευρές του παρκέ, παρόλο που στο δεύτερο ημίχρονο απώλεσε διαφορά 10 πόντων, με την… τάξη να αποκαθίσταται στα τελευταία λεπτά.

Ουάιτ, Μήτογλου και Χεζόνια ήταν πολύ καλοί στο πρώτο μέρος, με τον Παπαπέτρου να ”καθαρίζει” στο τέλος με 20 πόντους. Όλα αυτά την ώρα που η ομάδα του Σφαιρόπουλου τα ”έσπασε” με 21/63 σουτ, έχοντας μόλις 8 πόντους στην τελευταία περίοδο!

Η νίκη αυτή -10η σε 27 ματς- έδωσε τέλος στο μίνι σερί της Μακάμπι (11-15) με 3 σερί νίκες από τις 18/10/18. Για την 30ή αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα (19/3, 21:00), ενώ η Μακάμπι την Βιλερμπάν (4/4, 21: 05).

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-55, 81-63