Σπουδαία νίκη του ΠΑΟΚ στη Σύρο, ανέβηκε δεύτερος (βαθμολογία)

Μεγάλο τρίποντο για τον ΠΑΟΚ στην Σύρο, αφού ο Δικέφαλος στο πλαίσιο της 11ης εξ’ αναβολής αγωνιστικής επικράτησε του Φοίνικα ΟΝΕΧ με 1-3.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκοράρισμα, με τον Δικέφαλο να κυνηγάει ωστόσο το σκορ στην μεγαλύτερη διάρκεια του. Στα μέσα του σετ, ο Δικέφαλος ήταν πίσω με δύο, με τους «ασπρόμαυρους» να αντεπιτίθενται σωστά και να φέρουν το σετ στα ίσια σε κομβικό σημείο, 23-23. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 24-23, με το σετ να κρίνεται σε μία αμφισβητούμενη φάση, η οποία εξετάστηκε μάλιστα μέσω του VAR! Ο ΠΑΟΚ μπλόκαρε για το 24-24, με την εξέταση του βίντεο στην επαφή του μπλοκ του Δικεφάλου στο φιλέ να δικαιώνει τους Συριανούς, ωστόσο όπως φάνηκε από το ριπλέι, επαφή στο φιλέ από το μπλοκ του ΠΑΟΚ φαίνεται πως δεν υπάρχει. Έτσι, οι γηπεδούχοι έκαναν το 1-0 με 25-23.

Στο δεύτερο σετ, το ξεκίνημα ήταν «καρμπόν» με αυτό του πρώτου, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με τον Φοίνικα να έχει ένα μικρό προβάδισμα. Εκμεταλλευόμενος την καλή λειτουργία στο μπλοκ, ο ΠΑΟΚ πέρασε μπροστά σε πρώτη φάση με δύο, 14-16, και στη συνέχεια με τέσσερις, 17-21, για να κάνει το 1-1 στα σετ με 23-25.

Στο τρίτο σετ, οι παίκτες του Nikola Matijasevic ήταν εκείνοι που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, παίρνοντας από νωρίς διαφορά δύο πόντων, 6-8. Στη συνέχεια, με τον διαγώνιο Van Den Dries να ανεβαίνει τόσο επιθετικά όσο και από την γραμμή του σερβίς, ο ΠΑΟΚ αύξησε περαιτέρω την διαφορά του σε κομβικό σημείο, 18-21. Παρουσιάζοντας σταθερά καλή εικόνα, ο Δικέφαλος έκανε την ανατροπή στα σετ με 21-25, 1-2.

Στο τέταρτο σετ, ο Δικέφαλος μπήκε με πείσμα να φύγει από τις Κυκλάδες με το καθαρό τρίποντο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στους τελευταίους πόντους, με την εικόνα του σετ να φαινόταν ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες. Ο Δικέφαλος ήταν εκείνος που ήταν ψύχραιμος, και έφυγε με τεράστιο τρίποντο κάνοντας το 1-3 με 24-26.

Συμπερασματικά, η δουλειά του Nikola Matijasevic απέδωσε και με το παραπάνω αφού ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε δυνατός απέναντι στον αντίπαλο του. Πλέον, είναι η ώρα της τελικής αντεπίθεσης, αφού ο Δικέφαλος φώναξε παρών στην Σύρο, και απέδειξε ότι τίποτα ακόμα δεν έχει κριθεί.