Αταλάντα και Λάτσιο επιβεβαίωσαν το ρόλο των φαβορί (βαθμολογία)

Με νίκες συνέχισαν Αταλάντα και Λάτσιο, στα πρώτα ματς της 27ης αγωνιστικής της Serie A.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι, η Λάτσιο επικράτησε δύσκολα της ουραγού Κροτόνε και έφτασε τους 46 βαθμούς, έναν λιγότερο από την 6η Νάπολι, που αγωνίζεται την Κυριακή στο Σαν Σίρο με αντίπαλο τη Μίλαν.

Οι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο 14′, Λουίς Αλμπέρτο στο 39′ και Φελίπε Καϊσέδο πέτυχαν τα γκολ των Ρωμαίων, με τον τελευταίο να δίνει τη νίκη στην ομάδα του με γκολ στο 84ο λεπτό.

Η Κροτόνε είχε ισοφαρίσει στο 29′ με τον Σίμι και ο ίδιος παίκτης με πέναλτι είχε φέρει ξανά το ματς στα ίσια στο 50ο λεπτό.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Αταλάντα επικράτησε με 3-1 της Σπέτσια και επέστρεψε στην 4η θέση που δίνει το εισιτήριο στο επόμενο Champions League.

Μετά από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πέτυχαν δύο γκολ σε διάστημα δύο λεπτών με τους τους Πάσαλιτς και Μουριέλ, ενώ ο Σέρβος πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 72′ με το οποίο “κλείδωσε” ουσιαστικά τη νίκη της ομάδας του. Η Σπέτσια πέτυχε το γκολ της τιμής στο 81′ με τον Ρομπέρτο Πίκολι.

Οι συνθέσεις στη Ρώμη :

Λάτσιο (Σιμόνε Ινζάγκι) : Ρέινα, Ράντου (84′ Περέιρα), Ασέρμπι, Πάτρικ, Φαρές (70′ Λούλιτς), Αλμπέρτο, Λέιβα (70′ Εσκαλάντε), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μάρουσιτς, Ιμόμπιλε (76′ Μουρίκι), Κορέα (76′ Καϊσέδο)

Κροτόνε (Σέρσε Κόσμι) : Κορντάζ, Μαγκαγιάν (46′ Τζίτζι), Γκόλεμιτς, Λουπέρτο, Περέιρα (70′ Μπενάλι), Μεσσίας, Πετριτσιόνε (88′ Ντι Κάρμινε), Μολίνα, Ρέκα (65′ Ρισπόλι), Σίμι, Ουνάς

Οι συνθέσεις στο Μπέργκαμο :

Αταλάντα (Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι) : Σπορτιέλο, Τζιμσίτι (54′ Ρομέρο), Τολόι, Παλομίνο, Γκόσενς, Μέλε, Φράουλερ, Ντε Ρουν, Πάσαλιτς, Μουριέλ (66′ Ζαπάτα), Ίλισιτς (66′ Μαλινόφσκι)

Σπέτσια (Βιντσέντζο Ιταλιάνο) : Ζοέτ, Μαρκίτσα, Βινιάλι (67′ Ακάμπορα), Έρλιτς, Ισμαϊλί (80′ Σαμπό), Ματζιόρε (67′ Εστέβεζ), Σένα, Ρίτσι, Γκιάσι, Βέρντε (80′ Φαρίας), Ενζόλα (80′ Πίκολι)