Άνετες νίκες για Μπάγερν και Βόλφσμπουργκ, η Μάιντς το έβαλε…πείσμα να παραμείνει στη Bundesliga! (βαθμολογία)

Τέσσερα σπουδαία ματς περιελάμβανε το μεσημεριανό πρόγραμμα του Σαββάτου για την 25η αγωνιστική της Bundesliga.

Η πρωτοπόρος Μπάγερν πέρασε με χαρακτηριστική άνεση από τη Βρέμη, επικρατώντας με 3-1 της Βέρντερ (Γκορέτσκα, Γκνάμπρι και Λεβαντόφσκι τα γκολ για τους Βαυαρούς) και περιμένει το…δώρο της Άιντραχτ για να αυξήσει τη διαφορά από τη δεύτερη Λειψία.

Άνετη νίκη και μάλιστα με το εμφατικό 5-0 σημείωσε η Βόλφσμπουργκ κόντρα στην καταδικασμένη σε υποβιβασμό Σάλκε (αυτογκόλ Μουστάφι, Βέγκχορστ, Μπακού, Μπρακάλο και Φίλιπ τα γκολ), διατηρώντας το πάνω χέρι για την τρίτη θέση.

Σπουδαία νίκη και για την Ουνιόν Βερολίνου, που επικράτησε με 2-1 της Κολωνίας, η οποία προηγήθηκε με πέναλτι του Ντούντα αλλά δέχτηκε δύο τέρματα από τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο (Κρούσε με πέναλτι στο 48′ και Τρίμελ στο 67′), με τον Δημήτρη Λημνιό να αγωνίζεται ως αλλαγή στα τελευταία 9 λεπτά.

Τέλος στο Opel Arena, η Μάιντς πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα στη Φράιμπουργκ, με γκολ του Ρόμπιν Κουάισον στο 84ο λεπτό.