Επιστροφή στις νίκες με «100άρα» για τον Ηρακλή (βαθμολογία)

Την έβδομη φετινή του νίκη πανηγύρισε ο Ηρακλής καθώς επικράτησε στην έδρα του με 100-78 του Μεσολογγίου για τη 17η αγωνιστική της Basket league.

Οι Θεσσαλονικείς ζευγάρωσαν τις νίκες τους απέναντι στους νεοφώτιστους και απέκτησαν διαφορά ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη καθώς πλέον έχουν τρεις περισσότερες νίκες από τη 12η θέση αλλά και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με το Μεσολόγγι.

Από την άλλη πλευρά το Μεσολόγγι με την τέταρτη συνεχόμενη ήττα του υποχώρησε στο 4-13 και μετά από το αποτέλεσμα στη Λάρισα, έμεινε μόνο στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, πέντε αγωνιστικές πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί για τρία δεκάλεπτο, όμως στην τελευταία περίοδο ο Ηρακλής κατάφερε να ανοίξει τη διαφορά και να φτάσει, για πρώτη φορά φέτος, στους 100 πόντους.

Ο Βασίλης Καββαδάς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές τελειώνοντας με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ, τη στιγμή που ο Ολιβιέ Χάνλαν είχε 26 πόντους και 8 ριμπάουντ. Στους 21 πόντους με 5/6 τρίποντα ο Τζόσουα Χέιγκινς.

Για το Μεσολόγγι ο Τόντρικ Γκότσερ είχε 26 πόντους με 5/8 τρίποντα, 13 ο Κέβιν Λάνγκφορντ και 12 ο Μαρκ Λάιονς.

Ο Ηρακλής άρχισε το παιχνίδι με τέσσερα εύστοχα τρίποντα σε λιγότερο από πεντέμισι λεπτά και άνοιξε τη διαφορά καθώς προηγήθηκε στο 6′ με 22-11, ενώ παρά την αντίδραση των φιλοξενούμενων ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 28-19.

Ένα νέο τρίποντο από τον Χάγκινς στο 12′ ανέβασε το προβάδισμα των γηπεδούχων στο +13 (34-21). Το Μεσολόγγι όμως με επτά πόντους του Γκότσερ έτρεξε σερί 10-0 πλησιάζοντας στους τρεις πόντους (34-31). Η απάντηση του Ηρακλή ήρθε με τον ίδιο τρόπο, ένα δικό του σερί 11-0 με τον Ίμπανκς νε κάνει το σκορ 45-31 ενώ στη συνέχεια ο Χάνλαν με πέντε σερί δικούς του πόντους έστειλε τον Ηρακλή στο +17 γράφοντας το 50-33. Γκότσερ και Λάιονς με τρίποντα μείωσαν αλλά ο Ηρακλής πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 52-39.

Οι γηπεδούχοι συντήρησαν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα με τον Καββαδά να κάνει το 59-42 όμως το Μεσολόγγι με ένα μικρό σερί 8-0 πλησίασε σε 59-50. Δύο καλάθια από τον Λάνγκφορντ και ένα τρίποντο από τον Γκότσερ μείωσαν ακόμα περισσότερο την απόσταση των δύο ομάδων με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν σε 61-57 τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν λύσεις και διατηρήθηκαν σε απόσταση ασφαλείας κλείνοντας το δεκάλεπτο με 72-63.

Με σερί 7-0 ο Ηρακλής ξέφυγε ξανά με 83-67 στο 34′ με το Μεσολόγγι να προσπαθεί να κρατηθεί στο παιχνίδι με τρίποντα. Ο Γκότσερ μείωσε σε 87-76 στο 36′ όμως με σερί 9-0 ο Ηρακλής προηγήθηκε με +20 (96-76) και έφτασε στην επικράτηση με 100-78.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 52-39, 72-63, 100-78.