Στο -2 από την κορυφή η Ξάνθη, 1-0 τον Λεβαδειακό (βαθμολογία)

Μια ακόμη σπουδαία νίκη για τη φορμαρισμένη Ξάνθη, που επικράτησε 1-0 του Λεβαδειακού και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στους δύο βαθμούς.

Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ, που έχει αναμορφώσει τους Ακρίτες και έχει βελτιώσει σημαντικά την αγωνιστική εικόνα τους, πήρε τη νίκη με γκολ του Έμπερτ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και ενώ ο ίδιος παίκτης είχε αστοχήσει στο πέναλτι λίγα δευτερόλεπτα πριν.

Η πρώτη καλή ευκαιρία στο 9ο λεπτό για τους γηπεδούχους, ο Δημούτσος γύρισε ωραία στο ύψος του πέναλτι, ο Τάτος έπιασε το σουτ με το δεξί και η μπάλα κατέληξε πάνω από τα δοκάρια του Στογιάνοβιτς.

Στο 15′ ξανά η Ξάνθη στο προσκήνιο, ο Σρόιχεν πάσαρε παράλληλα στον αμαρκάριστο Τάτο, αυτός σούταρε δυνατά και ο Ίτσο απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στο 42′ ο Λεβαδειακός απείλησε για πρώτη φορά, όταν ο Μπιανκόνι κινήθηκε ωραία από δεξιά, πάσαρε παράλληλα στον Πολέτο, το σουτ όμως που επιχείρησε από καλή θέση πήρε φάλτσα και πέρασε παράλληλα από το τέρμα.

Στο επόμενο λεπτό, η Ξάνθη έφτασε κοντά στο 1-0, όταν ο Έμπερτ έπιασε την κεφαλιά εξ επαφής και ο Στογιάνοβιτς απέκρουσε κόρνερ.

Με την εκτέλεση του, οι Ακρίτες κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Μύγα μέσα στην περιοχή. Το ανέλαβε ο εορτάζοντας σήμερα Έμπερτ, ο οποίος νικήθηκε από τον Στογιάνοβιτς αλλά στην επαναφορά έκανε την προβολή και άνοιξε το σκορ (1-0).

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Ξάνθη έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ. Ο Σιατραβάνης έκανε το γέμισμα από δεξιά, ο Κέβιν Γκαρσία “φάτσα” με το τέρμα, αλλά η κεφαλιά του δεν βρίσκει στόχο.

Στο 76′ ο Λεβαδειακός απείλησε με τον Πολέτο, ο οποίος σούταρε εκτός περιοχής και η μπάλα “έξυσε” το οριζόντιο δοκάρι του Ίτσο.

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Τζούρμαν, Παπάζογλου Τ., Κέβιν Γκαρσία, Πέτροβιτς, Δημούτσος, Σιατραβάνης, Θυμιάνης, Τάτος (29′ λ.τ. Μυστακίδης / 66′ Παπάζογλου Θ.), Σχρόιχεν (66′ Μικελτάτζε), Έμπερτ (90+2′ Παντελιάδης).

Λεβαδειακός (Τζιουζέπε Σανίνο): Στογιάνοβιτς, Δημόπουλος, Τζημόπουλος, Μύγας (67′ Μυτίδης), Παναγιώτου (60′ Νίλι), Καραχάλιος, Νίκας (74′ Συμελίδης), Μεχία, Κονέ (60′ Μαρίνος), Πολέτο, Μπιανκόνι (74′ Τζιώρας).