Μεγάλη εμφάνιση και νίκη για τον Ολυμπιακό στην Ισπανία

Ο Ολυμπιακός έκανε μία εκπληκτική εμφάνιση -για 30′- στην Βαλένθια και νίκησε στην ομώνυμη ομάδα με σκορ 78-99, για την 32η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι “ερυθρόλευκοι” του 15-17, που πήραν το προβάδισμα μετά το 9-8 και δεν ξανακοίταξαν πίσω, έκαναν ό,τι ήθελαν -όχι όμως μετά το 30′- σε άμυνα και επίθεση, ο Πρίντεζης έμοιαζε ασταμάτητος και στην τρίτη περίοδο ”καθάρισαν” με επιμέρους 10-30, για το 41-74!

Αξίζει να αναφέρουμε όμως ότι οι Ισπανοί έκαναν μία ΕΠΙΚΗ προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο, μειώνοντας ακόμα και στους 7 (77-84) με επιμέρους 36-10! Όμως, δεν έγινε ποτέ αυτό, μένοντας στις 17 νίκες και 15 ήττες.

Για την 33η αγωνιστική, η Βαλένθια φιλοξενείται από την Άλμπα (2/4, 20:00), ενώ ο Ολυμπιακός πηγαίνει στην έδρα της Ρεάλ.