Δυνατό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ στα play off (βαθμολογία)

Ο ΠΑΟΚ των πολλών απουσιών και με τον Μάκη Κανέλλο να αγωνίζεται ως ακραίος επικράτησε με 3-2 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Αγίου Θωμά, στην 1η αγωνιστική των πλέι οφ για τις θέσεις 1-4. Ανατροπή από το 14-12 έκανε ο Δικέφαλος του Βορρά, ο οποίος με τα σερβίς του Θανάση Τερζή έκανε σερί 4-0 και πήρε τους δύο βαθμούς της νίκης.

Μεγάλη νίκη του ΠΑΟΚ στο Μαρούσι, με τον Δικέφαλο να επικρατεί του Παναθηναϊκού με 2-3 στο τάι-μπρέικ, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής των Play-Off της Volleyleague ανδρών.

Στο πρώτο σετ, ο “δικέφαλος” δεν μπόρεσε να διαχειριστεί την απώλεια των ακραίων του, και μη έχοντας πληθώρα επιθετικών λύσεων βρέθηκε από νωρίς να κυνηγάει στο σκορ, 16-10. Στη συνέχεια, οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να μειώσουν, ωστόσο αυτό δεν κατέστη δυνατό, με το σετ να καταλήγει στους γηπεδούχους με 25-17, 1-0.

Στο δεύτερο σετ, η είσοδος του Βαν Ντεν Ντρις έδωσε άλλη πνοή στον ΠΑΟΚ. Ο Βέλγος διαγώνιος πήρε μπάλες επάνω του, αποσυμφορίζοντας τον Κοκκινάκη, ο οποίος ήταν σταθερός στην επίθεση καθ’ όλη την διάρκεια του σετ. Οι δύο ομάδες από το 16-16 και έπειτα πηγαίναν πόντο-πόντο, μέχρι και 22-22. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Ματιάσεβιτς με ένα 0-3 σερί έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, ισοφαρίζοντας με 22-25, σε 1-1. \

Στο τρίτο σετ, ο Δικέφαλος μπορεί να μην μπήκε καλά στο παρκέ, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 13-8, ωστόσο η συνέχεια ήταν διαφορετική. Με τον Μάκη Κανέλλο να πιέζει την υποδοχή με τα σερβίς του, ο Δικέφαλος επέστρεψε νωρίς, παίρνοντας μάλιστα και το προβάδισμα, 14-16. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ έχοντας έναν Κοκκινάκη «από τα παλιά» έκανε τρομερή διαχείριση του προβαδίσματος που «έχτισε». Η ανατροπή σκηνικού ολοκληρώθηκε με 18-25, 1-2.

Το τέταρτο σετ ήταν ισορροπημένο μέχρι και τα μέσα του, 16-15. Οι «ασπρόμαυροι» τα έδωσαν όλα προκειμένου να φύγουν με το τρίποντο από τον Άγιο Θωμά, ωστόσο η κόπωση επηρέασε την απόδοση τους, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πάρουν διαφορά ασφαλείας σε κομβικό σημείο, 21-17. Το σετ έκλεισε στο 25-19, 2-2, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στο τάι-μπρέικ.

Στο τάι-μπρέικ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα μέχρι και το 5-4. Μετά από εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ επέτρεψε στους γηπεδούχος να φύγουν με τρεις, 7-4. Στη συνέχεια από έναν πόντο πήραν οι δύο ομάδες, για να αλλάξουν πλευρές στο 8-5. Ο ΠΑΟΚ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει στο σετ, μειώνοντας στον πόντο, 10-9. Οι γηπεδούχοι έκαναν 2-0 σερί, 12-9, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και πάλι, 13-12. Μεγαλύτερη ήταν η ανατροπή του Δικεφάλου από 14-12 σε 14-16, όπου του έδωσε και το δίποντο.

Στο δια ταύτα, ο ΠΑΟΚ παρά τις σημαντικές απουσίες των ακραίων του, έβγαλε ψυχή παίζοντας συνετό και αποτελεσματικό βόλεϊ. Ο Νίκολα Ματιάσεβιτς φαίνεται πως έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη των παικτών του κάτι που φαίνεται από το αστείρευτο πάθος που βγάζει στο γήπεδο ο Δικέφαλος.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Νίκολα Ματιάσεβιτς, την Τρίτη στις 6 Απριλίου και ώρα 18:00 στο PAOK Sports Arena κόντρα στον Φοίνικα Σύρου, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των Play-Off.