ΠΑΟΚ : Ο Γκρίφιν έκρινε το… θρίλερ στη Νίκαια (βαθμολογία)

Με τρίποντο του Μάλκολμ Γκρίφιν 7’’ πριν την λήξη της συνάντησης ο ΠΑΟΚ πήρε τους δύο βαθμούς στη Νίκαια απέναντι στον Ιωνικό (84-83) και διατήρησε σημαντικές τις ελπίδες του για την κατάκτηση της πέμπτης θέσης της βαθμολογίας της κανονικής περιόδου της Basket League.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» πέτυχε την τρίτη σερί και συνολικά 11η νίκη του στο Πρωτάθλημα της φετινής σεζόν χάρις στην ψυχραιμία που έδειξε στα τελευταία λεπτά. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος του 45-36 του πρώτου ημιχρόνου και να μπει στο τελευταίο τετράλεπτο της αναμέτρησης με προβάδισμα τριών πόντων (81-78). Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, που άρχισε την επαγγελματική καριέρα του από τον «Δικέφαλο του Βορρά», ωστόσο, ισοφάρισε με τρίποντο για τους γηπεδούχους (81-81).

Ύστερα από τρία λεπτά χαμένων επιθέσεων και για τις δύο ομάδες, ο Σαγίτ Πρίτζετ πήρε το αμυντικό ριμπάουντ και με κόουστ του κόουστ έβαλε μπροστά σκορ τον Ιωνικό (83-81) με 24’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης.

Στην επίθεση του ΠΑΟΚ, όμως, ο Γκρίφιν ευστόχησε σε τρίποντο (84-83) και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, καθώς η προσπάθεια του Μαυροκεφαλίδη με την εκπνοή ήταν άστοχη.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 45-36, 66-63, 83-84.