«Ζωντανό» το Μεσολόγγι με τρίποντο του Χατζηνικόλα στη λήξη! (βαθμολογία)

ο τρίποντο του Γιάννη Χατζηνικόλα στο φινάλε της αναμέτρησης έδωσε τη νίκη στο Μεσολόγγι επί της Λάρισας με 79-77 και κράτησε «ζωντανή» την ομάδα του στη μάχη της παραμονής στη Basket League.

Μετά από 20 αγωνιστικές οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες έχοντας αμφότερες ρεκόρ 5-15 με τη θεσσαλική ομάδα ωστόσο να συνεχίζει να έχει το πλεονέκτημα καθώς είχε νικήσει στο παιχνίδι του πρώτου γύρου με 26 πόντους.

Πλέον στις δύο αγωνιστικές που απομένουν θα κριθεί ποια από τις δύο ομάδες θα καταφέρει να αποφύγει την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Κέβιν Λάνγκφορντ με 18 πόντους ήταν καθοριστικός στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ο Τόντρικ Γκότσερ με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών. Ο Γιάννης Σαχπατζίδης τελείωσε το παιχνίδι με 8 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ο Νίκος Παπανικολόπουλος είδε τον Κώστα Παπαδάκη να έχει 17 πόντους, τους Γουόσπαν και Γουάσινγκτον 13 πόντους και τον Γκόρντον 12 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με το Μεσολόγγι να παίρνει γρήγορα το προβάδισμα, όμως τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις και να ισορροπούν το σκορ. Με ένα σερί 7-0 οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 13-8 ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου ωστόσο η Λάρισα έτρεξε επιμέρους σκορ 9-2 ως στο φινάλε της περιόδου προσπερνώντας με 17-15.

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου μπήκε πολύ καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο τρέχοντας σε δύο αγωνιστικά λεπτά σερί 8-0 με το οποίο ξέφυγε με 23-17. Το επόμενο πεντάλεπτο όμως άνηκε αποκλειστικά στους Θεσσαλούς. Με αιχμές του Γουάσινγκτον και Παπαδάκη η Λάρισα κράτησε τους αντιπάλους της δίχως σκορ, έτρεξε σερί 13-0 και ανέτρεψε πλήρως την εικόνα στο σκορ με τον Γουόσπαν να γράφει στο 17′ το 23-30. Η απάντηση του Μεσολογγίου  ήταν άμεση, με τον Γκότσερ να έχει 8 συνεχόμενους πόντους, έτρεξε επιμέρους 12-3 και προσπέρασε με 35-33 λίγο πριν από το φινάλε του ημιχρόνου, που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 35-35.

Με τον Λάνγκφορντ να έχει πέντε πόντους, το Μεσολόγγι μπήκε στο δεύτερο μέρος με σερί 7-0 που το έφερε γρήγορα μπροστά στο σκορ με 42-35. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν το προβάδισμά τους και στο +10 με τον Χατζηνικόλα να κάνει το 47-37 ενώ με τον Λάνγκφορντ να δίνει λύσεις στην επίθεση, προηγήθηκαν με 56-45 στο 27′. Η Λάρισα μείωσε σε 58-56, όμως το buzzer beater του Γκότσερ από το κέντρο του γηπέδου έβαλε μπροστά το Μεσολόγγι με 61-56 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Γκότσερ με γκολ φάουλ έστειλε και πάλι το προβάδισμα της ομάδας του στο +11 (72-61) στο 33′ ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Γράβας έκανε το 74-64. Η συνέχεια όμως άνηκε στους φιλοξενούμενους που έκαναν την αντεπίθεσή τους. Αρχικά με ένα σερί 6-0 μείωσαν σε 74-70 ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος, ενώ στα 52” ο Παπαδάκης με τρίποντο έκανε το 76-73. Στα 27,1” ο Λάιονς χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ, ο Γουόσπαν με 2/2 βολές έγραψε το 76-75 και στην κατοχή που είχε η Λάρισα σκόραρε με τον Γουάσινγκτον για το 76-77 στα 19,6” για το τέλος. Ο Χατζηνικόλας πήρε την τελευταία επίθεση μετά από το τάιμ άουτ και με το εύστοχο τρίποντο του έδωσε τη νίκη στο Μεσολόγγι με 79-77.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 35-35, 61-56, 79-77.